Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Enflasyon Ve Faiz Açıklaması! Merkez Bankası Faiz İndirimi Dönemi Mi Başlıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında ekonomi alanında değerlendirmelerde bulunarak faiz ve enflasyon açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Enflasyon Ve Faiz Açıklaması! Merkez Bankası Faiz İndirimi Dönemi Mi Başlıyor?

Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam katıldığı televizyon programında ekonomi alanına dair önemli değerlendirmeler yaptı. Türkiye ekonomisinin rayında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan gelişmelerin gelecek için umut verici değerlendirdiğini ifade etti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ PANDEMİYE RAĞMEN BÜYÜDÜ

Koronavirüs sürecine rağmen Türkiye ekonomisinin gelişme kaydettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zamanında aldığımız tedbirlerden dolayı pandemi sürecine rağmen ülke ekonomisinde büyüme kaydetmeyi başardık. Dünyada Çin ile beraber büyüme elde eden iki ülkeden birisi olduk. Bu süreçte güçlü yatırımlar, özel tüketim ve dış talep ile Türkiye ekonomisinin büyümesi yüzde 7 seviyesine ulaştı.” dedi.

Sanayi üretiminin artması için sürekli destek verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimine büyük bir önem veriyoruz. İmalat sanayimizi bu süreçte ayakta tutmaya çalıştık. Bu maksatla vermiş olduğumuz desteklerin sonuçları neticelerini vermeye başladı. Sanayimiz rekorlar elde etmeye başladı. Bu pozitif gelişme büyümeyi de teşvik ediyor. Yılın geri kalanında beklenenin üzerinde bir büyüme öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞLER BAŞLAYACAK

Enflasyon açıklaması da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyon tartışmaları sıklıkla yapılıyor. Ancak Ağustos ayını geride bıraktığımızda enflasyonda düşüşler olduğunu göreceğiz. Şu andaki enflasyon rakamlarının çok çok altında rakamlar olacaktır. Bunun da sinyalini buradan belli bir yerlere vermiş olalım.” şeklinde konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz açıklaması da yaparak, “Bundan sonra enflasyon rakamlarının daha yüksek seviyelere çıkmasının imkanı yok. Çünkü artık faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz bize yüksek enflasyon olarak geri dönmektedir. Ağustos ayı bu açıdan kırılma noktası olacaktır. Artık Türkiye'de düşük enflasyon dönemine geçiş yapacağız.” dedi.

MERKEZ BANKASI NE YAPACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez Bankası'nın Ağustos ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından ne karar çıkacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre Merkez Bankası Ağustos ayında bir faiz artırımı yapmayacak.

Merkez Bankası'nın Ağustos ayı toplantısında faiz indirimi kararının alınıp alınmayacağı ise ekonomi gündeminin en önemli konusu haline geldi. Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimi kararı Türkiye ekonomisinde çok şeyi değiştirebilecek. Özellikle sürpriz bir faiz indiriminin ardından dolar kurunun ne şekilde hareket edeceği ve Türk lirasının hangi pozisyonları alacağı üzerine yorumlar şimdiden yapılmaya başlandı.