Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Sonrası Ekonomik Düzenlemeler, Döviz, Elektrik Desteği Ve Doğalgaz Yardımı Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi yeni kararları açıkladı?

Finans 19.01.2022 - 20:31 19.01.2022 - 20:31 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde bugün kabine toplantısı gerçekleştirildi. Kabine toplantısında ele alınan konular ve verilen yeni kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında ulusa sesleniş konuşması yaptı. Bir haftalık icraatları açıklayarak söze başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt içi ve yurt dışıında kurduğu temaslar hakkında bilgilendirmede bulundu.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMALAR

Türkiye'nin güçlü bir ekonomik yapısı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kabine üyelerimizle hemen her gün görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Türkiye'yi hedeflerine ulaştırmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Dünyanın yakın tarihin en önemli sağlık krizini yaşadığı bir dönemde önümüzdeki fırsatları değerlendirmek için daha çok çalışacağız. Bu ülkede boş teneke gürültüsünden başka anlamı olmayan polemiklerle kaybedecek vakti yoktur. Türkiye geçmiş 20 yılda kurduğu güçlü alt yapı sistemi ile küresel sınamalardan güçlü bir şekilde çıkmaktadır. Küçük iç sarsıntılar ve dış baskılarla yerle yeksan olan Türkiye fotoğrafı geride kalmıştır." dedi.

Döviz kurunun suni yükseliş ile arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suni bir panik halinin etkisi ile döviz kuru dalgalanması yaşadık. Serbest piyasa kuralları çerçevesinde açıkladığımız tedbir paketi ile panik havasını dağıttık. Kur yerine oturunca gördük ki ekonomik olarak zaafiyetimiz yoktur. Kur korumalı mevduat sisteminde çok önemli bir tutara ulaşmayı başardık. Tüzel kişilerin döviz ve altın hesapları ile bu sisteme geçiş için bazı kolaylıklar sağladık. Merkez Bankası ile dış ticaret firmalarına Türk lirası vadeli döviz satışı ihaleleri yapılıyor. Yastık altı altınları ekonomiye kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Ekonomi alanında yapılan çalışmalar hakkındakonuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Bankaların, darphanenin ve altın rafinerilerinin içerisinde yer aldığı sistemde vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracını sürdürüyor. BES'teki devlet katkısını yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkaracağız. Kamu iktisadi teşebbüsünden elde edilen kamu borçlanma senetleri çıkarılarak yatırımcılara yeni bir yatırım alanı oluşturuyor. KGF desteği ile işletme ve yatırım kredileri vermek için hazırlanan paket de bitmek üzeredir. Proje odaklı bankacılığı yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Dövizden Türk lirasına geçiş konusunda çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "KDV'de etkinliği ve adaleti sağlayacak çalışma görüşülüyor. Çeşitli ekonomik yapıları etkin bir şekilde çalıştırıyoruz. Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde hazırlıklarını devam ettiğimiz çalışmayı kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan görüntüyü bir daha yaşamamak için gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolunda bize destek veren vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bu ekonomi programımızı da başarıya ulaştıracağız. Türkiye'yi Türk lirası ile tasarruf yapılan bir yer yapabilmek için gayret gösteriyoruz. Dövizden kendi paramıza geçmeye vatandaşlarımızı davet ediyorum. Hükümet olarak devletimizin tüm kaynaklarımızı milletimizin emrine verdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

ENERJİ FİYATLARINDA ARTIŞLAR EN DÜŞÜK SEVİYEDE YAPILDI

Enerji fiyatlarındaki artışların en düşük seviyede tutulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, "Yılbaşından itibaren enerji fiyatlarında yapılan artışlar mümkün olan en alt seviyede yapılmıştır. Devlet vatandaşı için fedakarlık yapmaya devam etmektedir. Üstelik tüm bunları böyle kritik bir dönemde yaptık. Aynı şekilde asgari ücret, memur ve emekli maaşlarında artışları da bu dönemde yaptık. Dünyadaki değişimlerin ekonomide de yeni yaklaşımları gerektirdiği gerçeğini ilk gören ülkelerden birisiyiz. Türkiye'nin izlediği bu yol şimdi çok sayıda ülke tarafından uygulanmaya başlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs gündemi ile alakalı olarak konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya koronavirüs salgınının yeni dalgası altında sıkıntılı günler geçiriyor. Türkiye salgının her safhasında olduğu gibi gerekenleri yapmaktadır. Sağlık sistemimiz bununla mücadele etmeye yetecek kapasiteye sahiptir. Türkovac aşısı ile artık daha güvenli durumdayız. Bu alanda dünyanın önde gelen merkezlerden birisi haline geleceğiz. Salgının yayılması ülkemizde şu anda herhangi bir olumsuzluğa, aksamaya neden olmamıştır. Vatandaşlarımızdan temizlik, mesafe, maske kurallarına uymalarını ve aşılarını tamamlamalarını istiyoruz." dedi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ DESTEKLERİ

Sosyal destekler hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kömür yarıdımı alan haneler istedikleri halde bunu doğalgaz yardımı olarak alabilecekler. Bundan 4 milyon hane yararlanacak. Elektrik desteği ile alakalı olarak da yeni b,r karar aldık. Kronik hastalığı olan vatandaşlarımız eğer cihaz kullanmak zorundalarsa onlara da elektrik desteği vereceğiz. Bu şekilde sisteme 20 bin vatandaşımız girerek elektrik faturası desteği alacaklar." açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@