Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Ekonomi Konuşması! Büyüme, Enflasyon, İstihdam, Destek Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde yapılan kabine toplantısının ardından alınan yeni kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna açıklandı.

Finans 06.09.2021 - 20:19 06.09.2021 - 20:28 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde tüm bakanların katılımıyla gerçekleştirilen kabine toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Kabine toplantısında alınan kararlar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ulusa Sesleniş konuşması ile kamuoyuna duyuruldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasının başında son kabine toplantısından sonra yapılan icraatlar hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan projeler ve gerçekleştirilen icraatlar hakkında açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından kabine toplantısının gündemine ilişkin önemli bilgiler verdi. 

ORMAN YANGINLARININ ARDINDAN ZARAR GÖREN EV VE DİĞER YAPILARIN İNŞASINA BAŞLANDI

Afetler nedeniyle meydana gelen zararlar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye için gece gündüz çalışıyor ve eser siyaseti gereği projelerimizi adım adım gerçekleşltiriyoruz. 2023 hedeflerimize ulaşarak tüm bu gayretleri taçlandıracağız. Salgınla mücadelenin sürdüğü bu dönemde üst üste yaşanan afetlerin acısını yaşıyoruz. 

Orman yangınları ile büyük kayıplarımız oldu. Yangınların söndürülmesinin hemen ardından zararların telafisi ve evlerin inşası çalışmaları başladı. Şimdiden tamamlanarak teslim edilen evler var. İnşallah 1 yıl içerisinde tüm ev ve diğer yapıları inşa ederek vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.

YARDIM KAMPANYASINDA 345 MİLYON TL TOPLANDI

Sel felaketleri hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar afet bölgesine 287 Milyon TL ödenek gönderilmiştir. Son yardım kampanyasında toplanan miktar da 345 Milyon TL'yi bulmuştur. 3800 çiftçimiz zarar görmüştür. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden bu felaketin izlerini silmekte kararlıyız. 

Temel gıdadan barınmaya kadar vatandaşlarımızın her ihtiyacı anında karşılanmıştır. Sel bölgelerinde yıkılan evlerin tamamını 1 yıla kadar teslim etmeyi planlıyoruz. Yaşadığımız bu olaylar bize ülkemizin afetlere karşı daima hazır bulunmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Afetlerin ortaya çıkmasını tamamen engellemek insan iradesini aşıyor ama yaşanacak hasarları en aza indirmek bizim elimizdedir.” ifadelerini kullandı. 

İNGİLTERE'DEN SONRA EN FAZLA BÜYÜYEN ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz sene dünya oldukça zorlu bir dönem yaşadı. Pek çok ülke mevcut planlar çerçevesinde krizin etkilerini azaltmaya çalıştı. Buna rağmen küresel küçülmenin önüne geçilemedi. Ancak Türkiye bu konuda son derece başarılı oldu. Türkiye 2020 yılında büyüme gösteren bir kaç ülkeden birisi oldu. Türkiye ekonomisi küresel krizden bu yana iç ve dış konjonktürde yaşanan olumsuzluklara rağmen gelişmeyi sürdürdü. 2021 yılında Türkiye İngiltere'den sonra en fazla büyüyen ülke olmuştur.” şeklinde konuştu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YÜKSEK ENFLASYON AÇIKLAMASI

Türkiye ekonomisine dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçen yıl 93 Milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz 118 Milyar doları aşmış bulunuyor. Salgın döneminde tüm dünyada olduğu gibi işgücü piyasası da olumsuz etkilendi. Ancak bunda da bir toparlanma gösterildi ve salgın öncesi seviyeler bile aşılmıştır. Ekonomimizin en önemli sorunlarından birisinin enflasyon olduğunu biliyoruz. İnşallah bu konunun da üstesinden gelmeye kararlıyız.” dedi.

ORTA VADELİ PROGRAM AÇIKLAMASI

Orta vadeli ekonomik program hakkında kapsamlı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orta vadeli program dönemi boyunca enflasyonun kalıcı olarak tek haneli seviyelere inmesini hedefliyoruz. Mali disiplinin sürmesi olmazsa olmazımızdır. Bu yılı yüzde 9 civarında bir büyüme ile kapatmayı ümit ediyoruz. Milli gelirimizi bu yıl 800 Milyar doların üzerine ve program dönemi sonunda da 1 trilyon doların üzerine taşıyacağız. Yatırım teşvik sistemini sadeleştirmeye devam edeceğiz. Teknoloji odaklı sanayi hamlesini sürdüreceğiz. KOBİ'lerin dijital dönüşüm projelerine daha çok destek vereceğiz. Yeşil dönüşüm alanında da gereken adımları atacağız. Verimliliği arttıran ve sera gazı emisyon artırımını sınırlayan projelere destek vereceğiz. 

Program dönemi boyunca istihdamı ve iş gücüne katılım oranını yükseltip işsizlik oranının gerilemesini sağlayacağız. Evlatlarımızın istihdamını arttırmak ve yeteneklerini geliştirmek bizim en temel önceliklerimiz arasındadır. Reel sektörün ihtiyaç duyduğı kalfa ve usta ihtiyaçlarının karşılanması için mesleki eğitimde yenilikler yapacağız. Kadınların ekonomik hayata katılımlarını destekleyeceğiz. İş ve aile hayatını uyumlu hale getirip işgücüne katılımı geliştireceğiz. 

Enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam edeceğiz. Enerji piyasaları başta olmak üzere şeffaflık ve rekabet odaklı uygulamaları geliştireceğiz. Tarım arazilerinin korunmasını temin edeceğiz. Tarımsal girdi maliyetlerinin yanı sırta çiftçilerimizin finansman yükünü hafifletecek programları uygulamaya sokacağız. 

Orta vadeli program dönemi boyunca ihracattaki artışın devam etmesini bekliyoruz. Program döemi sonunda ihracat rakamımızın 250 milar dolar seviyesini aşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye'ye coğrafi olarak uzak ama ihracat potansiyeli yüksek olan ülkelerle Uzak Ülkeler anlayışını geliştireceğiz. Yurt dışı lojistik merkezler üzerinden ihracatçılarımızın tüm dünyaya erişimlerini temin edeceğiz. 

Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olarak belirlemiştik. İnşallah bu konuda sözümüzde duracağız. Önümüzdeki dönemlerde vatandaşlarımızı ve üreticilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Borçlanma politikamızı Türk lirası ile yapmaya devam edeceğiz. Orta vadeli programla beraber kamu kurum ve kuruluşlarımızın bütçelerinin hazırlanması için yasal süreci başlatıyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşaası konusunda önemli bir adım atıyoruz.” açıklamalarını yaptı. 

CUMHURBAŞKANI'NDAN AŞI ÇAĞRISI

Koronavirüs gündemine ilişkin kısa bir açıklama yapan Cumhrubaşkanı Erdoğan, “Salgınla mücadelede hala en önemli kozumuz aşıdır. Okulların açıldığı ve iş yerlerinin tam kapasite ile çalışmaya başladığı şu dönemde vatandaşlarımızı bir kez daha aşılarını tamamlamaya davet ediyorum. Küresel salgın bitmedi ve tüm tedbirlere hassasiyetle uymamız gerekiyor.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@