Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul Açıklaması!

Özel bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ihalesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 15.03.2019 - 06:30 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Özel bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul ihalesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan Kanal İstanbul ihalesi hakkında yeni açıklamalar geldi. Kanal İstanbul İhalesi Ne Zaman Yapılacak?Seçim çalışmalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan miting programlarının yanı sıra televizyonlarda da canlı yayınlara konuk olmayı sürdürüyor. Akşam saatlerinde özel bir televizyon kanalının canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul ihalesi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "İstanbul-İzmir arası 3,5 saate düşecek. Kanalistanbul'la ilgili olarak inşallah bu yıl içerisinde ihalesini yapacağız. O da İstanbulumuza ayrı bir zenginlik katacak.Kanalistanbul adeta Suveyş, Panaman'dan sonra çok daha farklı bir proje olarak hazırlandı. Proje muhteşem. Planlı bir yapılanmanın da olacağı bir proje olduğu için İstanbulumuza ayrı bir güzellik katacak" diyerek ihale tarihi vermiş oldu. Kanal İstanbul Genişliği Ne Kadar Olacak?Proje üzerinde son derece büyük bir ekip çalışmaya devam ederken Kanal İstanbul genişliği şu anda belirlenen proje uygulanırsa 275 metre olarak uygulanacak. Yani "Kanal İstanbul genişliği kaç metre?" sorusuna yanıt arayan kişilere 275 metre yanıtı verilecek. Kanal İstanbul Hafriyatı Ne Olacak?Kanal İstanbul projesi için yapılan inşaat çalışmaları sonucunda büyük miktarda hafriyatta çıkarılacak. Bu nedenle Kanal İstanbul hafriyat maliyeti de yüksek olacak. Ancak kanal genişliğinin düşürülmesi bu miktarın büyük oranda azaltılması anlamına geliyor. Çıkan hafriyat miktarı da İstanbul 3. Havalimanı projesi hayata geçtiği anda boşaltılacak olan Atatürk Havalimanı arazisine yapılacak olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesinde kullanılacak. Alınan bu önlemlerle beraber Kanal İstanbul projesi maliyeti bir önceki rakamlarla belirlenen 65 milyar lira yerine 30 milyar liraya çekildi. Yine Kanal İstanbul hafriyat miktarı da 800 milyon metreküp kadar azalmış oldu. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@