Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Meclis Kürsüsünden Son Dakika Yeni Faiz, Enflasyon ve Kur Manipülasyonu Açıklaması Geldi!

AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası müdahalesi ile düşen dolar kuru faiz açıklaması ile yükseldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Meclis Kürsüsünden Son Dakika Yeni Faiz, Enflasyon ve Kur Manipülasyonu Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda meclis kürsüsünden önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme ve ekonomiye dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kere daha düşük faiz açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardında Merkez Bankası piyasaya doğrudan satış müdahalesinde bulunmuş, dolar kurunda anlık 1 liralık düşüş yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faize karşı olduğunu bir kere daha açıklamasının ardından yükselişe geçti. Dolar kuru Merkez Bankası müdahalesi sonrasında 12,40 TL seviyesine kadar hızla geri çekilirken faiz açıklamasının gelmesi ile 12,85 TL seviyesine kadar çıktı. Piyasalarda döviz kurunda oynaklık sertleşerek devam ederken kalıcı düşük faiz vurgusu tekrarlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SON DAKİKA YENİ FAİZ, KUR MANİPİLASYONU VE ENFLASYON AÇIKLAMASI!

Meclis kürsüsünden AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kere daha düşük faiz açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Artık faiz oranını şu ya da bu dayatmalara değil, tüm ülkelerin yapmış olduğu gibi ülke koşullarına göre belirleyeceğiz. Düşük dolar kuru ile ülkemizi ithalat cenneti yapmayacağız.

Faiz düştüğünde paradan para kazanan dışında kimsenin kaybı olmayacak. Kur dediğin bugün yükselir yarın düşer. Güvenlikte olduğu gibi ekonomide de dünya beşten büyüktür diyoruz. Çıktığımız bu yolda hem ülkemiz hem de tüm dünya için hayır olduğuna inanıyoruz. Değerli arkadaşlar kurda yaşanan yükseliş yeni ekonomi politikalarımız yüzünden değildir.

erdoğan meclis açıklaması

Bilhassa bu ekonomi politikalarının engellenmesi yönündedir. Ülkemizi 74 yıllık köhne IMF reçetelerine muhtaç etmek isteyenlerin rezillikleri paçalarından akıyor. Sİz otel odalarında IMF ile görüşen değil misiniz? Bugün tüm ülkeler faizleri en düşük seviyede tutarak yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldılar. Geçen sene eksilerde olan Avrupa ülkelerinin enflasyon oranları yüzde 6 seviyelerine kadar yükseldi. Üretici enflasyonlarında yüzde 20'li, 30'lu seviyelerde.

Türkiye gibi tarihi olarak yüksek enflasyona şerbetli ülkelerde yüzde 20 seviyeleri kısa sürede çözülebilecek sorunlardır. Avrupa ülkelerinde ise yüzde 6 rakamları büyük felaketlerin işaretidir. Peki, bu ülkelerde kendi ülkelerinin batmasını isteyen kişilerin siyaseti ve medyayı işgal ettiğini gördünüz mü? Göremezseniz. Çünkü orada bizdeki gibi zihniyetlerin ekonomide ve siyasette boy bulmasına izin vermezler.

dolar ve enflasyon açıklaması

Biz dengeli bir politika ile yön bulmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin ekonomik çıkarları yerine ulusal faiz lobisinin çıkarlarını savunmak ile bu iş olmaz. Ülkemizi her alanda olduğu gibi milli duruşumuz ile öne çıkarmasını bekliyoruz. Biz bu savaşı verirken dolar alanlar, fiyatlarını arttıranların sonu hüsran olacaktır. Ekranları başında bizi izleyen vatandaşlarımıza, tüm milletvekili arkadaşlarımıza söylüyorum. Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz. Stokçuluk bizim dinimizde haram. Bunu yapanların bedelini ödeteceğiz. Osmanlı bunun bedelini ağır ödetti, bizde ödeteceğiz.

Vatandaşlarımıza sesleniyorum. Döviz alırkende, alışveriş yaparkende sağduyulu davranın, kısa vadeli değil, uzun vadeli davranın. Bizim amacımız vatandaşın refahını arttıracak ekonomik yapı inşa etmektir" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDE DİYEREK YENİ DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki yeni KOSGEB desteğini duyurdu. Erdoğan meclis kürsüsünde yapmış olduğu açıklamasında "58 ilde ve ilçelerde istihdam oluşturacak girişimcilere 7 puana kadar faiz desteği veriyoruz. Toplam tutarı 10 milyar lirayı bulan bu destekten diğer illerimizde yararlanabilecek. Uzun vadeli kredi imkanı ile üretim ve ihracata öncelik veren yatırımcıları destekliyoruz" diyerek iki yeni destek kredisi paketini açıkladı.

SONRAKİ HABER