Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Milyonları Havaya Uçuracak Asgari Ücret Talimatı! O Rakamdan Aşağı Olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrette istediği zam tutarına dair çok önemli bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretin 4.000 TL'den az olmasını istemiyor

Finans 06.12.2021 - 10:01 06.12.2021 - 10:01 Mustafa Karagöz

2022 yılında milyonlarca çalışana ödenecek olan asgari ücret için görüşmeler başlamıştı. İlk görüşmelerde işveren ve vatandaşların beklenti anketine ilişkin rakamlar paylaşılmıştı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2022'de asgari ücretin ortalama 3.500 TL ile 3.750 TL arasında olması bekleniyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MYK toplantısında 4.000 TL rakamını taban sınır olarak gösterdiği öne sürüldü. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET TALEBİ

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen AK Parti MYK toplantısından asgari ücrete dair önemli kararlar çıktığı öğrenildi. Basında yer alan haberlere göre MYK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret için bir talimatta bulundu. Kurmaylarına asgari ücret zammı konusunda sınır rakam veren Cumhurbaşkanı Erdoğan maaşların 4.000 TL'den az olmamasını istedi. 

Cumhuriyet'in haberine göre, MYK toplantısının ana gündem maddesi asgari ücret oldu. Erdoğan'ın toplantıda, "asgari ücretin 4 bin TL'nin altına düşürülmemesini istediği" belirtilirken ele alınan bir diğer konunun sağlık çalışanlarının ücretlerine yapılacak olan iyileştirme olduğu aktarıldı. 

TOPLUMDA BEKLENTİLERDE ARTTI

AK Parti kanadından gelen açıklamaların ardından maaş beklentisi d eartmış durumda. AK Partili vekillerin yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama çalışanları sevindirmişti. 

Cumhurbaşkan Erdoğan 2022 asgari ücret zammının bu zamana kadar yapılmış en üst düzey zamlardan biri olacağı ve maaşların fevkalede artacağını söylemişti. Bu rakamların ardından Çalışma Bakanlığı anketinde en büyük beklentinin 3.750 TL ikinci beklentinin ise 4.000 TL olması maaşların bu seviyede olacağı iddialarını güçlendirmişti. 

4.000 TL asgari için bir diğer etmen ise enflasyon oranları oldu. Yıllık enflasyon yüzde 21'i aşmış durumda. Sadece enflasyon oranlarında zam yapılma maaşların 3.400 bandında olacağı ancak çalışanların rahatlaması amacıyla zammın enflasyon oranının üzerinde olacağı tahmin ediliyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@