Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 ve Patriot Açıklaması! İkisini de Kullanırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Rusya'dan alınan S-400'lerin aktif kullanımı ve F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye edilmesi konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 15.11.2019 - 00:30 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, Rusya'dan alınan S-400'lerin aktif kullanımı ve F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye edilmesi konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump tarafından gerçekleştirilen ziyaret kapsamında en çok üzerinde konulardan birisi de S-400 hava savunma sistemleri ile F-35 savaş uçağpı projesi oldu. Bu konu hakkında hem ikili hemde heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilen ABD ile Türkiye önemli gelişmeler kaydetti. Bu iki proje ve Türkiye'nin tutumuna dair detaylı bilgi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinin dönüşünde bu konulara dair açıklamalarda bulundu. TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA S-400, F-35 VE PATRİOT MESELESİTürkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alması, en çok ABD tarafından tepki görmüştü. S-400 alınmasını istemeyen ABD, söz konusu alımların olması durumunda ise Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 projesinden çıkarılacağını açıklamıştı. Türkiye'nin F-35 programının askıya alınmasının ardından konu Trump Erdoğan ziyaretinde ele alındı. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan F-35 konusunda Donald Trump'ın daha yapıcı olduğunu ifade etti. S-400'lerin alınacağı ancak aktif edilmeyeceği gibi konulara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı. "bizim kalkıp S-400'ü bırakıp tamamen Patriot'a yönelmemiz gibi bir şey olamaz. "Ama biz Partiot'u da alalım" dedik. Ama S-400'ü de alacağız. Çünkü bizim çok yönlü bir savunma sistemini kurma anlayışımız var. Silahlı Kuvvetler olarak kendi programımızı böyle belirledik. Yani elimizde o da olacak, o da olacak. İhtiyacımız var mı peki? Bu bizi daha güçlü kılar, düşmanımızı da muarızımızı da ürkütür, caydırır."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@