Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması: Kanal İstanbul'u Kim, Nasıl Yapacak, Kredi Mi Kullanılacak?

Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme dair önemli sorulara yanıt verirken Kanal İstanbul konusunda en çok merak edilen sorularda da yanıt verdi. Kanal İstanbul'a ilk kazma ne zaman vurulacak, Kanal İstanbul'u kim yapacak, kredi mi kullanılacak, Çinliler mi yapacak, ihalesi hangi tarihte yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması: Kanal İstanbul'u Kim, Nasıl Yapacak, Kredi Mi Kullanılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaları eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemin en çok konuşulan maddeleri arasında yer alan Kanal İstanbul projesi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

KANAL İSTANBUL'A İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK, PROJEYİ KİM YAPACAK, KREDİ Mİ KULLANILACAK?

Basın mensuplarının Kanal İstanbul projesi hakkında basın mensuplarından projenin Katarlılar ya da Çinliler tarafından mı yönünde gelen soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefet tarafından yapılan açıklamaları eleştirerek "Şimdi arkadaşlar muhalefet işi gücü bu ülkede herhangi bir şeyi, hayırlı işi yaptırmamak.

Şu anda biz ilk adımı inşallah kanal üzerinden geçecek köprüler üzerinden atmak istiyorum. İlk etapta planlanan 6 köprü, bunun 7 de olma ihtimali var. Kanal üzerinden geçecek köprülerden ilk bir tanesinin adımını Haziran ayında atacağız ve şu an itibari ile Ulaştırma Bakanlığımız, Çevre Şehircilik Bakanlığımız süratle sahiplendirme adımını atacak.

Bu adım ile beraber temeli atacağız, ilk köprünün yapımına başlayacağız. Bu köprülerle beraber kanalın her iki yanından çalışmaların başlaması önem kazanıyor. Burada çok ciddi bir hafriyat çalışması söz konusu olacak. Hafriyat çalışmalarına sahiplendirmeden sonra geçeceğiz. Burada küresel sermayeden, yerli sermaye ile bu işe girecekler var. Konsorsiyum olarak sadece Türkiye'den bu işi yürütebilecek olanlar olabilir. Dış kredi ya da tamamen iç piyasadan bunun karşılanabilmesi gibi seçenekler var, bu adımları atmak söz konusu" diyerek merak edilen soruları yanıt vermiş oldu.

Kanal İstanbul projesi için ilk kazma projede yer alacak köprüler üzerinden yapılacak.