Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika  Ekonomik Program Ve Döviz Kuru Açıklaması!

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, döviz kurları ile alakalı olarak yeni bir açıklama yaptı ve ekonomik tedbirlerin etkisinin görülmeye başlandığını söyledi.

Finans 22.12.2021 - 20:06 22.12.2021 - 20:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi ile alakalı olarak çok hareketli günlerden geçili,yor. Döviz kurlarında meydana gelen yükselişlerden dolayı piyasalartda çok ciddi dolgalanmalar meydana geldi. Dolar kuru 18,30 TL'ye kadar yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik tedbirlerin ardından hızlı bir düşüş başladı. Dolar kuru 12 TL'ye kadar gerilerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika ekonomik tedbirler ve döviz kuru açıklaması geldi.

EKONOMİK PROGRAM DÖVİZ KURLARI ÜZERİNDE ETKİSİNİ GÖSTERMİŞTİR

Sosyal medya hesabı üzerinden bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Döviz kurunu, serbest piyasa ekonomisinin kuralları içerisinde ülkemizin finansal gerçeklerine uygun, öngörülebilir, sürdürülebilir bir noktaya getirmek için açıklamış olduğumuz ekonomik program etkisini göstermiştir. Döviz kurlarının gelmiş olduğu seviye bunu açık bir şekilde ispat etmektedir." dedi. 

cumhurbaşkanı döviz kuru açıklaması

NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Altını çizerek söylüyorum; ne yaptığımızı, niçin yaptığımızı, nasıl yapacağımızı, nereye gittiğimizi ve nereye ulaşacağımızı biliyoruz. Varacağımız yer hem bizlerin hem de bizden sonraki nesillerin hayatlarında olumlu yönde asırlık değişimler görüleceği yerdir." ifadelerini kullandı.

DÖVİZ KURLARINDA DÜŞÜŞ NASIL SAĞLANDI?

Döviz kurlarında meydana gelen düşüşlerin nedenleri oldukça merak ediliyor. Bu konuda Türk lirası mevduatlara kur farkı ödemesi yapılacağının duyurulması büyük bir etki yaptı. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ile Türk lirasında kalıp varlıklarını mevduat hesaplarında değerlendirenler enflasyon karşısında ezileceklerini düşünerek dolar almaya başlamışlardı. Dolarizasyonun şiddetini arttıran bu gelişme sonrasın döviz kurlarında talep artışından dolayı sert yükselişler meydana gelmişti.

Türk lirası mevduatlarına kur farkı ödemelerinin yapılacak olması ile insaların birikimlerini değerlendirmek için dolar yatırımı yapmalarına gerek kalmadı. Bir tür örtülü faiz artışı ile dolarizasyonun şiddeti kesildi. Bu da döviz kurlarına pozitif olarak yansıdı. Faiz indirimleri ile sert şekilde yükselen dolar kurundan Türk lirası kayıplarının önemli bir kısmını geri almayı başardı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@