Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Gıda Fiyatları ve Elektrik Faturasına İndirim Açıklaması!

Afrika ziyaretini tamamlayarak yurda dönüş yoluna çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Elektrik faturasına indirim ne zaman başlayacak gıda fiyatları düşecek mi

Finans 22.02.2022 - 13:15 22.02.2022 - 13:18 Gülcan Özer

Bir dizi resmi ziyaret için çıkmış olduğu yurt dışı gezisini tamamlayan ve Afrika ziyaretlerini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda dönüş yolunda uçakta önemli açıklamalarda bulundu. Uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca kişinin cebini rahatlatacak elektrik faturası indirimi ve gıda fiyatlarına indirim hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

Hatırlanacağı üzere 1 Ocak 2022 tarihinde yapılan yeni düzenleme ile hem elektrik faturasına rekor oranda zam yapılmış hem de kademeli tarifeye geçiş yapılmıştı. Kademeli tarife nedeni ile Ocak ayında soğuyan havaların da etkisi ile artan tüketim oranına bağlı olarak elektrik faturaları adeta alev almış, pek çok vatandaş sosyal medyadan 3 katına kadar yükselen faturalarını yayımlayarak indirim talep etmişti. 

ELEKTRİK FATURASI NE ZAMAN UCUZLAYACAK, YENİ KADEMELİ VE İNDİRİMLİ TARİFE HANGİ TARİHTE UYGULAMAYA ALINACAK?

Basın mensuplarının kabine toplantısının ardından açıklanan yeni elektrik faturası düzenlemesi hakkında yönelttiği soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan 210 kilovatsaate kadarki indirimli tarifede ve 210 kilovatsaatin üstündeki birim fiyatlarda ödeme yapan vatandaşın cebini rahatlatacak yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirterek "Esnaf ve sanatkârlar için de indirimli bir tarife söz konusu olabilecek.

Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği de ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek. 1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Bu adım da milletimizin sesine kulak verdiğimizin göstergesidir. Vatandaşlarımızı rahatlatacak çözümler sunmaya devam edeceğiz" diyerek 1 Mart tarihini işaret etti. 

erdoğan fatura indirimi açıklaması

GIDA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, KDV İNDİRİMİ YANSITMAYAN FİRMALAR NASIL BELİRLENECEK?

KDV indirimi konusunda da sıkı takipçi olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Ticaret Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından marketlerin son derece sıkı bir şekilde denetlendiğini belirterek "Burada ciddi bir denetim ve yaptırım mekanizmamız söz konusu.

Bunun haricinde bir ürünün fiyatının önce 50 liradan örtülü bir şekilde 100 liraya çıkarılıp sonra da yüzde 40 indirim yapıldığı söylenerek 60 liraya satılması gibi uygulamaların da önünü kestik" diyerek hem stokçuluk yapan hem de fiyatları indirmeyen ve etiket oyunu yapan işletmelere ceza kesileceğini dile getirdi. Vatandaşın kandırılmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@