Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Kabine Sonrası Flaş Dolar, Faiz ve Enflasyon Açıklaması Geldi!

2022 senesinin ilk kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapıldı. TÜİK Aralık 2021 enflasyonu sonrası 2022 memur maaş zammı, dolar, faiz açıklaması geldi!

Finans 03.01.2022 - 19:46 03.01.2022 - 19:46 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 senesinin ilk kabine toplantısı sonrasında Ulusa Sesleniş Konuşması için kameraların önüne geçti. Kabine öncesinde bugün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisi nedeni ile kabinenin gündeminin son derece yoğun geçmesi bekleniyordu. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Aralık 2021 TEFE TÜFE enflasyonu tüm beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 13.58 ve yıllık bazda yüzde 36,08 çıkmıştı. Ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon tahmini beklentisi yüzde 8.31 olarak ilan edilmiş, söz konusu rakam ise yüzde 13,58 seviyesi ile tüm beklentilerin üzerine çıkarak son 19 senenin rekorunu kırmıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KABİNE SONRASI EKONOMİ ve İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLAMASI! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının hemen ardından yapmış olduğu Ulusa Sesleniş Konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan "Yeni miladi yılın milletimize ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını diliyorum. Son 2 seneye damgasını vuran pandemi ve onun ekonomik etkilerinin bir süre dahatüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi etkilemeye devam edeceği görülüyor. 

erdoğandan son dakika dolar açıklaması 3 ocak

Türkiye'yi küresel salgın ve ekonomik krizden pozitif olarak ayrıştırmayı başardık. Her ne kadar bazıları olumsuz ve yalan haberlerle milletimizin moralini bozmaya çalışırken gerçekler ortada. 2021 ihracat rakamını bugün açıkladık ve Türkiye hızlı büyümesini sürdürmüştür. Kapasite kullanım oranı yüzde 80'ne dayanırken istihdamda yıllık 2 milyona dayandık. 

Biz ihracatımızı yüzde 33 yükseltmeyi başararak bu alanda da farkımızı ortaya koyduk. Cumhuriyet tarihinde ilk kez küresel piyasadan aldığımız payı yüzde 1 seviyesine çıkmayı başardık. 20 yıl önce 88 milyar doları bile bulmayan dış ticaret hacmimiz 500 milyar dolar sınırına dayandı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 83 seviyesine çıktı. 

erdoğan dolar açıklaması 3 ocak

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA KOSGEB FAİZSİZ KREDİ MÜJDESİ!

KOSGEB destekleri ile ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni kredi programı kapsamını yeni mezun gençlerimizi kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Son 12 aylık istihdam seviyesini koruyarak yeni mezun ve staj yapan gençlerimizi 12 ay boyunca istihdam edecek işletmelere 100 bin lira destek veriyoruz. 2 ve küçük işletmelerde 5 personele kadar uygulanacak bu destek programı faizsiz olarak 2 sene vadeli olarak 1 sene ertelemeli olarak verilecek. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA DOLAR KURU, ENFLASYON VE FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ! 

Büyümede çift haneli rakamlara doğru ilerliyoruz. Bu süreçte karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar ve zorluklar da var. Döviz kurunda yaşanan dalgalanma bunun eseridir. Kurdaki yükselişi ülkemizin hedeflerine uygun olduğu için müdahale etmedik. Ama bir yerden sonra iş kötü boyutlara geldi. 

Piyasaları paniğe sevk ederek dövize yönlendirecek senkronize bir hareket başlattılar. Bundan 3-4 sene öncede benzer saldırılara maruz kalmıştık. Yurt dışından serbest piyasa kurallarına uygun olmayan davranışlar ile dalgalanma ile aynı sonuca varılmaya çalışılmıştır. 

20 Aralık tarihinde piyasaların tedbir kararları ile eski haline dönmesini sağladık. Ekonomimizi korumak adına sistemimiz devreye attı. Parasını korumak ve iş dünyasına sunduğumuz alternatif yöntemler arasında yer alan kur korumalı mevduat sistemine 78 milyarın yatırılması buna örnektir. 

KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ İLE TL KORUNDU! 

2022 yılında bu sistemleri daha da güçlendireceğiz. Açıklana tedbir kararları ile ilgili kurumlar tarafından hayatına geçirebilecek olanların tamamını hayata soktur. Merkez Bankası döviz tevdiat ve altın hesabından TL'ye dönüş için gerekli tebliğleri yayımladı. Bu paralar zorunlu karşılıktan muaf tutulurken stopajtan muaf tutuldu. 

Ülkemizde ve dünyada ham madde temininde yaşanan artışlar nedeni ile fiyat farkı düzenlemesi meclise sunulmak üzere. Biz milletimize her sözümüzü tuttuk. Bundan sonra da tumaya devam edeceğiz" dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@