>

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika MEB Açıklaması: Okullar Ne Zaman Açılacak 2021, Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı, Sınavlar İptal Mi?

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen ulusa sesleniş konuşması ile alınan kararları duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika MEB Açıklaması: Okullar Ne Zaman Açılacak 2021, Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı, Sınavlar İptal Mi?

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen ulusa sesleniş konuşması ile alınan kararları duyurdu. Tüm Türkiye'nin büyük bir heyecanla beklemiş olduğu kararlar arasında en çok merak merak edilenlerden bire de yüz yüze eğitim, okula başlayacak sınıflar ve sınavlar olarak öne çıkmıştı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM HANGİ SINIFLARDA BAŞLAYACAK, OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

2020 senesinin Mart ayı itibari ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı büyük bir artış göstermiş, yaşanan panik dalgası ile sert kısıtlama kararları alınmıştı. Bu kapsamda alınan tedbir kararları ile okullarda da yüz yüze eğitim yasaklanmış, bir ilk yaşanmış ve uzaktan eğitime geçiş yapılmıştı. Yaşanan büyük panik dalgası ve belirsizlik ortamında alınan sert tedbir kararları ile kapatılan okullar 31 Ağustos 2020 tarihinde uzaktan eğitim ile açılmış, 21 Eylül 2020 tarihi itibari ile ana sınıfları ve birinci sınıflar için başlamıştı. İkinci aşamada, 12 Ekim'den itibaren ilkokullar, köy okulları, 8 ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ile özel gereksinimli çocuklar, üçüncü aşamada ise 2 Kasım Pazartesi itibarıyla 5 ve lise 9. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmiş, ancak sonrasında vaka sayısında yeniden artış yaşanması ile beraber 23 Kasım tarihi itibari ile tekrar uzaktan eğitime geçiş yapılmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI! OKULLAR AÇILDI MI, HANGİ SINIFLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAYACAK, HANGİ SINIFLAR UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDECEK?

Yüz yüze eğitim başladı. 2 Mart 2021 Salı günü itibari ile 81 il genelinde ilk okul, 8. sınıf ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. Düşük ve orta riskli gruplarda yer alan illerde il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan karar kapsamında ortaokul ve liselerde de yüz yüze eğitim tüm illerde başlayacak. Bu iller şu şekilde sıralandı:

Bingöl, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı ve Iğdır mavi grup içerisinde, Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Eskişehir, Afyon, Isparta, Ankara, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Çorum, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika MEB Açıklaması: Okullar Ne Zaman Açılacak 2021, Yüz Yüze Eğitim Başlayacak Mı, Sınavlar İptal Mi? - Resim 1

SINAVLAR ERTELENDİ Mİ, LİSE SINAVLARI NE ZAMAN?

Alınan karar kapsamında liselerde sınavların yüz yüze yapılacağı duyurulmuştu. Birinci dönemde yapılmayan sınavlar 1 Mart 2021 tarihi itibari ile 2 haftayı geçmeyecek şekilde planlanmak üzere okulun zümre başkanları kurulları tarafından belirlenen takvimlerde yapılacaktı. 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak olan birinci dönem sınavları kabine toplantısı nedeni ile bir günlük ertelenmişti.

Sınavlar alınan son karar doğrultusunda belirlenen takvim doğrultusunda yüz yüze okullarda yapılacak ve öğretmenler tarafından en az 1 hafta öncesinde e okul sistemi üzerinden girilecek. Böylelikle öğrenciler e okul sitesi üzerinden girecekleri sınavları önceden öğrenerek buna göre okullarında yüz yüze sınavlara girecekler. Sınavların konusu 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak ve tüm dönemi kapsamayacak.