Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tartışma Konusu Afgan Göçmenler Hakkında Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında son günlerin en çok tartışma konusu olan düzensiz göçmenlerin Türkiye'ye girişi hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tartışma Konusu Afgan Göçmenler Hakkında Açıklama

Son günlerde Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisi haline gelen düzensiz göçmen konusu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin iyi bir göçmen politikası olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan eleştirilere katılmadığını ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN GÖÇMEN AÇIKLAMASI

Göçmenler konusundaki süreç hakkında bilgiler paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz göçmenler ile alakalı en önemli adımı Suriye'de attık. Suriye'den ülkemize yaklaşık 4 milyon göçmen geldi. Biz bu Sueriyeli göçmenlere kapımızı açtığımızda bunların içerisinde gerçekten meslek, sanat sahibi çok sayıda insan vardı. Onlar şimdi bizde vatandaş oldular.” dedi.

SINIRLARA DUVAR ÖRÜLÜYOR

Afganistan'dan gelen göçmenler hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan'dan gelen göçmenlerin durumu Suriye'den gelenlere göre biraz farklı. Biz şu anda gerek iran kapısından gerekse de ırak kapısından duvarlarımızı ciddi anlamda yükseltiyoruz. Bu duvar yükseltilmesi düzensiz göçmen girişini engellemek içöin yapılıyor. Sınırlarımızın tamamı bu duvarlarla örülmüş olacak.” ifadelerini kullandı.

TALİBAN İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Açıklamalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan halkının içerisine düştüğü durum gerçekten çok sıkıntılı. Taliban ile orada yaşanan süreç huzur ve güven ortamını ortadan kaldırmış durumda. Biz bu konuda bazı çalışmalar yapıyoruz. İlgili kurumlarımız Taliban'ın da içerisinde bulunduğu taraflarla görüşme yapıyor.

Afganistan konusunda yaşanan süreci çözebilmek için bazı görüşmeler yapacağız. Hatta belki de ben bile bu Taliban'ın lideri konumunda bulunan şahsı da kabul edeceğim. Meseleyi çözmek için girişimlerimiz sürecek.” şeklinde berlirtti.

AFGANİSTAN'DA SOYDAŞLARIMIZ VAR

Afganistan'da barışın sağlanması için üst düzeyde girişimlere devam edileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan bizim için sıradan bir ülke değil. Orada bizim soydaşımız olan insanlar var. Biz şimdi adımlar atıp kimleri yanımıza alabiliriz şeklinde çalışma yapıyoruz. Bununla alakalı olarak ilgili arkadaşlarımızı yurt dışına gönderdik. Yine bu doğrultuda bu akşam
Katar ile bir görüşme yaptım.” dedi.

TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI DEĞİLDİR

Göçmenler hususunda net konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Herkes bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Sosyal medyada abartıldığı gibi de Türkiye'ye bir göç akını sözkonusu değildir. Biz 2021 yılı içerisinde sınırlarımızda 253.300 düzensiz göçü engelledik. Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz sınır bölgelerimizde ve düzensiz göç rotalarında takviye ekiplerle çalışmaya devam etmektedirler.” şeklinde konuştu.