Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Askerlik Sistemi Reformu Müjdesi Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile milyonlarca kişiye bekledikleri müjdeli haberi verdi.

Gündem 13.06.2019 - 12:25 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile milyonlarca kişiye bekledikleri müjdeli haberi verdi. Yeni askerlik sisteminde neler olacak?

Yeni askerlik sistemi kanunu meclis çatısı altında görüşülmeye devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan az önce sosyal medya hesabı üzerinden önemli bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan paylaşım ile "Yeni Askerlik Sistemi düzenlemesinin ülkemize, milletimize, gençlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan merak edilen soruları yanıtladı. 

Yeni Askerlik Sistemi İle Ne Olacak, Yeni Sistem Gençlere Ne Sağlayacak?Profesyonel askerlik yaygınlaşacakYükümlülerin yarıya yakını hemen terhis olacak Bedelli askerlik yapma hakkı yakalayan kişiler bir aylık temel eğitim alacak Yükümlü olarak ıtaya gelenler toplam 6 ay askerlik yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Askerlik Sistemi Reform Paketi Açıklaması "Zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaların hedefi yığılmayı ortadan kaldırmaktadır. Gençlerimizin kariyer planları da ileriki yaşlarda askere gitmesi de bir başka husustur. Ben Genelkurmay Başkanı değilim. Bize Anayasa gereği Başkomutan diyorlar.Birçok genelkurmay başkanıyla çalıştım. Burada kuvvet komutanlıkları, en son Genelkurmay Başkanlığı ve daha sonra da Savunma Bakanlığı görevinde olan Hulusi Paşamızı burada dinleyeceğiz. Bugün toplamda 419 bin olan TSK mevcudunun 200 bine yakını, yaklaşık yarısı subay, astsubay, yedek subay, uzman, sözleşmeli er erbaş kadrolarındaki muvazzaf personelden oluşmaktadır.Yükümlüler daha çok kıta görevlerinde geri hizmetlerde değerlendiriliyor. Yeni askerlikte yükümlülerin yarıya yakını terhis olacaktır. Yeni askerlik sistemine geçilmesiyle ne ülkemiz sınırlarında ne de KKTC'de hiçbir aksaklık yaşanmayacaktır.Bu düzenleme bir yandan profesyonel askerliği yaygınlaştıracak diğer yandan bu ülkenin evlatlarının genel askerlik eğitiminden geçmeyi sağlayacaktır. Böyle bir milletin evlatlarının askerlik sistemiyle tümünden bağını kesmek düşünülemez. Muvazzaf kadrolara geçişler ilk 6 aylık ve ardından ücret mukabili yapılacak ikinci 6 aylık görevinin ardından olabilecektir.Yedek astsubaylık uygulamaları da personel ihtiyacının karşılanmasında önemli bir imkandır. Yeni sistemle TSK'da zafiyet oluşacağı iddialarının hiçbir temeli yoktur. Bu düzenlemelerin bir kez daha ülkemize, milletimize, gençlerimize TSK'ya hayırlı olmasını diliyorum."Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@