Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Danışmanı Yasin Aktay: Suriyeliler Giderse Türkiye Ekonomisi Çöker!

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Suriyeli mülteciler hakkında çok çarpıcı bir değerlendirme yaparak Suriyelilerin gitmesi halinde ülke ekonomisinin çökeceğini söyledi. 

Gündem 26.07.2021 - 21:55 26.07.2021 - 22:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Suriyeli mültecilerin yıllardır yerleşik hale gelmesine dair toplum içinde bazı rahatsızlıklar yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Siyaset arenasında başlayan bu tartışmalara Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Ytasin Aktay da çok çarpıcı bir açıklama ile katıldı. 

KILIÇDAROĞLU GÖNDERECEĞİM DEDİ; CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BEN OLDUKÇA KİMSE GÖNDEREMEZ DİYEREK KARŞI ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapıp iktidara gelmeleri halinde Suriyelileri ülkelerine güven içerisinde göndereceklerini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu açıklamaya karşı bir açıklama yapıp görevcde oldukları sürece Suriyelileri katillere teslim etmeyeceklerini belirtmişti. 

SURİYELİLERİN GÖNDERİLMESİNİN İMKANI YOK

Suriyeli mülteciler tartışmalarına AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da katılarak, “Pratik olarak Suriyelilerin gönderilmesinin imkanı yok. Ülkenize sığınmış olan bu insanlar yıllar içerisinde göçmen ve mülteci statüsü elde etmişlerdir. Şimdi bu insanları apar topar ülkelerine göndermek gibi bir durum hukuken mümkün değil.

Kemal Kılıçdaroğlu da bunu yapamayacağını biliyor ama belki de bilmiyordur. Bu durum mültecileri sevip sevmemek ile ilişkili değil. Ülkenize sığınmış olan Suriyeliler belirli bir hukuki statü elde ettiler. Bu insanları şimdi gerekçesiz bir şekilde gönderemezsiniz. Uluslararası göçmen hukuku buna engel olur. Bu insanları suç işlemeden gönderemezsiniz.” dedi. 

yasin aktay suriyeli açıklaması

SURİYELİLER GİDERSE TÜRKİYE EKONOMİSİ ÇÖKER!

Türkiye'nin Suriyeli mülteciler ile yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Yasin Aktay, “Bu bir zorunluluk haline geldi. Belki de kader ve imtihandır. Bizim onları nasıl yönettiğimize bakılması gerekir. Bir göç ve ve bir toplumu dirilten bir durumdur bu. Bakın Almanya'ya çalışmaya giden Türk işçiler Alman ekonomisine büyük katkı yaptılar.

Belki Suriyelilerin ilk gelenleri sanayi ve inşaat alanında çalışmaya devam edecekler ama bu göçün faydası da olacak. Ülkemizd ebulunan Suriyeliler Türkiye ile Arap dünyası arasında köprü olacaklar. Bazı yerlenden Türkiye'deki Suriyelileri çekin, Suriyeliler ülkelerine bir dönsünler Türkiye ekonomisi çöker.” ifadelerini kullandı. 

Siyaset sahnesinde meydana gelen bu tartışmalar son dönemlerde oldukça alevlendi. AK Partili seçmenlerin bir kısmı da Suriyeli göçmenlerin ülkelerine dönmesi gerektiğini onayladıklarına dair anket sonuçları zaman zaman kamuoyuna yansıyor. Ancak bu mülteciler için AB tarafından Türkiye'ye verilen yardım burada kritik bir nokta oluşturuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@