Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Faiz Açıklaması Sonrası Gözler Merkez Bankasında! Aralık 2021 PPK Toplantı Günü, Faiz Kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimi konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Açıklamaların ardından Aralık ayı PPK faiz toplantısının ne zaman olacağı ve kararın hangi gün duyuruları araştırılıyor.

Finans 01.12.2021 - 09:09 01.12.2021 - 09:39 Mustafa Karagöz

Ekonomi gündeminin temel gündem başlığı Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu Toplantısı Aralık ayı faiz kararı. Dolar kuru ve piyasaların yeni yön haritasını belirleyeceği faiz kararı oldukça merak ediliyor. Faiz kararı öncesinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi görüşlerini açıkladı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT Haber canlı yayınına katıldı. Ekonomi ve gündem başlıklarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle faiz konusuna değinerek Türkiye'nin yeni adımlarını açıkladı. 

Bundan sonraki süreçte Türkiye'nin düşük faizle üretim ve ihracat modelini benimseyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranları için şu ifadeleri kullandı.

"Yüksek faiz kazancı için kısa vadeli olarak ülkeye giren küresel fonlar var, bu sıcak para döviz kurunu geçici olarak düşürebilir. Ama bu ideal olan değildir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Sürekli tekrarlanan bu süreç ülkenin kaynaklarını küresel sermayeye aktaran ve ekonomiyi bağımlı hale getiren bir kısır döngüdür."

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz konusuna açıklamasında ayrıca Türkiye'nin artık kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağını ve yatırımı, üretimi engellemelerine müsaade etmeyeceğini söyledi. 

GÖZLER MERKEZ BANKASI'NDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gözler Merkez Bankası Aralık 2021 PPK toplantısına çevrildi. 

Merkez Bankası'nın 2021 yılı faaliyet takvimine göre yılın son PPK toplantısı ayın 3. haftasının Perşembe günü gerçekleştirilecek. 16 Aralık tarihinde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek toplantının ardından aynı gün saat 14.00'te faiz kararı açıklanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@