Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanı Olarak Atadığı Nureddin Nebati Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hazine ve Maliye Bakanı olarak Nureddin Nebati atandı. Yeni Bakan Nureddin Nebati kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? 

Gündem 02.12.2021 - 02:03 02.12.2021 - 02:03 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan karar ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yerine Nureddin Nebati, Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. Yapılan bu görevlendirmenin ardından yeni bakan Nureddin Nebati hakkında çok sayıda arama yapılmaya başlandı. Nureddin Nebati kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, hangi eğitimleri almış, hangi görevlerde bulunmuştur? 

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964 tarihinde Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde alan Nureddin Nebati, Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. Eğitim yaşamına yüksek lisans ile devam eden Nureddin Nebati, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Uluslararası İlişkiler alanında eğitimini sürdürmüştür. Yüksek lisans eğitimöinin ardından akademik çalışmalarını sürdüren Nureddin Nebati, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktorasını tamamlamıştır. Nurettin Nebati, değişik tarihlerde farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Sİyasal hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi gibi dersler vermiştir. 

Bir taraftan akademik çalışmalarını sürdüren Nureddin nebati diğer taraftan da iş hayatına atılarak başarılı bir iş insanı olmuştur. Teksil işiyle uğraştığı bilinen Nureddin Nebati'nin bir dönem akaryakıt istasyonu sahibi olduğu da biliniyor. 

Sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görevler alan Nureddin Nebati, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Ticaret Odası Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. Halen daha MÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunların yanında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA,Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve çeşitli vakıflar ile derneklerde aktif üyeliği bulunmnaktadır. 

AK PARTİ'DE ÖNEMLİ GÖREVLERDE BULUNDU!

Siyasi hayatta da çalışmalar yapmış olan Nurettin Nebati, AK Parti'de çeşitli kademelerde bulunmuştur. AK Parti'nin 4. Olağan Kongresi'nde MKYK Üyesi seçilen Nureddin Nebati, Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca Nureddin Nebati, AK Parti'den 24. Dönemde İstanbul Milletvekili, 25. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili, 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM'de yer almıştır. 

İyi derecede İngilizce ve Arapça bilen Nurettin Nebati evli ve 4 çocuk babasıdır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@