Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzası İle Resmi Gazete'de Yayımlanan Kararla Kırşehir Kaman'da Bazı Alanlar Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Proje Alanı İlan Edildi

Türkiye'nin çeşitli illerinde bazı alanların kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine dair kararlar alınmaya devam ediliyor. 1 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Kırşehir ili Kaman ilçesinde bazı alanlar kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 

Kentsel Dönüşüm 01.07.2021 - 01:36 01.07.2021 - 01:36 Emlak 365

Türkiye'de riskli alanların dönüştürülmesi için başlatılan seferberliğe devam ediliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması için bazı alanların kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine dair kararlar alınıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALAN İLANI

Resmi Gazete'nin 1 Temmuz 2021 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla kentsel dönüşüm alan ilanı ile alakalı olarak bir Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Bu Cumhurbaşkanı Kararı gereğinde Kırşehir'in Kaman iloçesinde bazı alanlar kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 

4205 karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Kırşehir ili, Kaman ilçesinde bulunan Hacıpınar Mahallesi, Darıözü Mahallesi ve Müderris Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bazı alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi. 

Kırşehir ilinin Kaman ilçesinde bazı alanların kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesine 5393 sayılı Belediye Kanununun 73. maddesi gereğince karar verildiği bildirildi. 

İMAR PLANI VE UYGULAMASI YAPILMADAN SATILAMAYACAK

Yayımlanan kentsel dönüşüm alan ilanı kararına göre ilgili alanlarda bulunan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazine mülkiyetindeki taşınmazlar dirtekt olarak satılamayacaklar. Bu alanların kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacağı bildirildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan kentsel dönüşüm alan ilanına ilişkin karar gereği belirtilen alanlar için Çevre ve Şehircilik bakanlığı bir çalışma gerçekleştirecek. Bu alanlarda kentsel dönüşüm projeleri geliştirildikten sonra ilgili alanlarda kentsel dönüşüm uygulamaları yapılabilecek. 

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgeler için yeni imar planları da hazırlanabilecek. Hazırlanacak olan imar planları ile bu alanlarda inşa edilebilecek bina tarzları da değiştirilebilecek. Bu konuda ilgili belediyeler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumlu olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@