Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla 3 İlde Çok Sayıda Taşınmaz İçin Acele Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 ayrı il için acele kamulaştırma kararı verildi. Hangi illerde hangi alanlar için acele kamulaştırma yapılacak.

Emlak Haberleri 12.11.2021 - 01:12 12.11.2021 - 01:12 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin 12 Kasım 2021 Cuma tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bir acele kamulaştırma kararı yayınlandı. Yayınlanan 4761 sayılı “Bazı Taşınmazların, Elazığ, Erzurum ve Rize İllerinde Meydana Gelen ve Genel Hayata Etkili Kabul Edilen Bazı Afetler Nedeniyle Hak Sahibi Olan Afetzedeşerin Kalıcı Barınma İhtiyaçlarının Karşılanması Amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar” ile acele kamulaştırılacak alanlar ilan edildi. 

AFETLERDE ZARAR GÖRENLERİN BARINMA İHTİYAÇLARI İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Yayınlanan ve yürürlüğe giren acele kamulaştırma kararına göre Elazığ, Erzurum ve Rize'de meydana gelen afetler nedeniyle zarar gören vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Kamulaştırılacak olan taşınmazlar üzerinde hak sahibi olan ve zarar gören afetzedeler için barınma ihtiyaçlarını karşılayacak evler yapılacak. 

ACELE KAMULAŞTIRMA İÇİN YETKİLENDİRME YAPILDI

Alınan acele kamulaştırma kararı ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yetkilendirme yapıldı. Buna göre acele kamulaştırma işlemlerini Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yürütecek. Acele kamulaştırılan alanalarda hangi yapıların ne şekilde inşa edileceği konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi. Ancak bu yeni yapılaşmaların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılması bekleniyor. 

acele kamulaştırma kararı

HANGİ TAŞINMAZLAR İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLDİ?

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılacak olan taşınmazlar hakkında detaylar da belli oldu. Buna göre Elazığ Merkez'de bulunan Yalındamlar Köyü'nde 104 ada ve 18-19 parseller, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde bulunan Uslu Köyü'nde 104 ada 36 numaralı parsel acele kamulaştırılacak. 

Bir başka acele kamulaştırma kararı Erzurum için verildi. Erzurum'un Çat ilçesinde Muratçayırı Mahallesi'nde 107 Ada 115-116 parseller ile Tuzluca Mahallesi'nde 183 ada 4 parsel acele kamulaştırılacak. 

Rize'nin Çayeli ilçesinde de bir parsel için acele kamulaştırma kararı verildi. Buna göre Kaptanpaşa Köyü sınırları içerisinde yer alan 202 ada 18 parsel de acele kamulaştırılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@