Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İmzasıyla Resmi Gazete'de Yayımlanan Kararla YÖK Başkanı Olarak Atanan Erol Özvar Kimdir?

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre YÖK Başkanlığı'na Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar seçildi. Erol Özvar kimdir, nerelidir? 

Gündem 30.07.2021 - 04:00 30.07.2021 - 04:01 Engin Uzunoğlu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'nda çok kritik bir atama gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile YÖK Başkanı değişti. 

EROL ÖZVAR YÖK BAŞKANI OLARAK ATANDI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın görevden alındığı9na dair herhangi bir karar yayınlanmazken  YÖK Başkanlığı'na Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar'ın seçildiği açıklandı. Prof. Dr. Erol Özvar'ın YÖK üyesi olmaması nendeniyle önce YÖK üyesi yapıldığına dair karar yayımlandı. 

KARAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İMZASI İLE YAYIMLANDI

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar'ın YÖK Başkanı seçilmesine dair Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı. Bu kararın yayımlanmasıyla YÖK Başkanlık makamında resmi değişiklik yapılmış oldu. 

yök başkanlığı atama resmi gazete

EROL ÖZVAR KİMDİR, NERELİDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından YÖK Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Erol Özvar 1966 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini 1989 yılında Marmara Üniversitesi'nde iktisat bölümünde tamamladı. Erol Özvar aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 

Osmanlı Devleti'nin ekonomi sistemi üzerine bilimsel çalışmalar yapan Erol Özvar bu konuda çok sayıda makele ve kitap yazmıştır. Osmanlı Bankası arşivlerine dair önemli bilimsel yayınları olan Erol Özvar Osmanlı bütçelerine dair de bir çalışması bulunmaktadır. Bu konuda en yetkin çalışmaların altında imzası olan bilim adamı konuya dair otorite konumundadır.

Yurt dışında da bilimsel olarak çalışmalarda bulunan Erol Özvar, 2009 ile 2012 yılları arasında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı'nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yaptı. 

Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Tarih Kurumu'nun bilim kurulu üyeliği görevinde de bulundu. Ayrıca Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği'nin de idare kurulu üyesi görevini yürütmektedir. 

Merkezi İtalya'da bulunan Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica (Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu) bilim kurulu üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çocuk babasıdır. 

Marmara Üniversitesi rektörlüğü görevini yürürttüğü sırada 30 Temmuz 2021 Cuma günü Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar ile Prof. Dr. Erol Özvar, Prof. Dr. Yekta Saraç'ın yerine  YÖK Başkanı olarak atanmıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@