Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Maaşına Enflasyon Farkı Zammı: Yüzde 40.4 Zam İçin Kanun Teklifi Sunuldu

Memur ve emekli maaşına Temmuz ayında enflasyon farkı zammı yansıtılırken asgari ücrete ara ek zam beklentisi oluşmuştu. Bir enflasyon zammı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına geldi!

Finans 21.06.2022 - 10:20 21.06.2022 - 10:23 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile meclise sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler başladı. Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında personel giderleri, mal ve hizmet alım giderleri, faiz giderleri, cari transferler, sermaye giderleri, sermaye transferleri, borç verme giderleri ve yedek ödenek için tahsis edilmek üzere ilave ödenek eklenmesi amaçlanıyor. 

Söz konusu kanun teklifi üzerinde görüşmeler başlarken teklifin bu şekilde meclisten geçirilmesi durumunda memurların mesai ücreti 2022 ödemelerine yüzde 63 oranında zam yapılacak. Yine aynı şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ödenen cumhurbaşkanı maaşı için de zamlanacak. Yapılacak olan bu zamların ardından gözler bir kere daha Temmuz ayında yapılması talep edilen asgari ücrete ara ek zam ve enflasyon farkı zammı düzenlemesine çevrildi. 

ek bütçe kanun teklifi 1

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN MAAŞI KAÇ TL, NE KADAR, TEMMUZ'DA ZAM GELECEK Mİ, ARA EK ZAM YAPILACAK MI?

Meclise sunulan ek bütçeyi değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile “Tayyip Erdoğan kendi imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunduğu ek bütçeyle en son Ocak'ta artan maaşını yüzde 40,4 oranında artırarak 141.453 TL’ye yükseltiyor. Cumhurbaşkanı’nı etkileyen ekonomik kriz asgari ücretliyi etkilemiyor mu? Asgari ücretli 4.253 TL’ye mahkum mu kalacak?” diyerek Cumhurbaşkanı maaşına yüzde 40,4 oranında zam yapılacağını dile getirdi. 

özgür özel tqitter

Zam yapılması durumunda Cumhurbaşkanı maaşı 2022 yılında 141 bin 453 TL olarak ödenecek. Memur ve emekli maaşlarına da Temmuz ayında yüzde 40 üzerinde zam yapılması beklenirken asgari ücretli çalışan milyonlarca kişi de alım güçlerinde yaşanan düşüş nedeni ile bu sene asgari ücrete Temmuz'da ara ek zam yapılmasını talep ediyor. Asgari ücret maaşı hatırlanacağı üzere 2022 senesinde yapılan yüzde 50'lik zam ile 4 bin 250 TL olarak belirlenmişti. 

Ancak enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş ile elektrik, doğalgaz, su, ev kiraları, gıda ürünleri gibi pek çok üründe fahiş fiyat artışları yaşanırken yapılan zam yılın daha ilk 2 ayında enflasyon karşısında eriyerek adeta yok olmuş, ceplerden uçmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@