Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'ye Operasyon Sinyali ABD'yi Panikletti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyinde bulunan güvenli bölgelere saldırı girişimlerini işaret ederek yeni operasyon sinyali verdi. Erdoğan'ın açıklaması ABD'yi endişelendirdi.

Gündem 26.05.2022 - 14:20 26.05.2022 - 14:20 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ve Suriye'nin kuzeyinde oluşturulan güvenli bölgelere yönelik saldırı girişimlerine işaret etti. Suriye'ye de yeni operasyon sinyali verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden Erdoğan'ın açıklamalarının ardından bölgede istikrarın zayıflayacağı yönünde iddialar gündeme getirildi.

Suriye'nin kuzeyine Türk ordusu tarafından düzenlenen harekatlar ile bu bölgede bulunan terör koridoru planları bozuldu. Bölge teröristlerden arındırıldı ve sivil halk yeniden huzurlu bir ortama kavuştu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölgelere saldırı girişimlerine dikkat çekti ve yeni bir operasyonun sinyalini verdi. Erdoğan'ın bu açıklaması ABD'de büyük yankı uyandırdı. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, operasyon için endişeli olduklarını dile getirdi.

erdoğan-sruiyeye-operasyon-sinyali

DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Bir basın toplantısı düzenleyen Price, burada yaptığı açıklamada: "Suriye'nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkisine ilişkin raporlar ve tartışmalar konusunda derin endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin güvenlik endişelerinin farkında olduklarını dile getiren Price, yeni bir operasyonun bölgesel istikrarı zayıflatacağını, ABD güçleri ile koalisyonun DEAŞ mücadelesini riske atacağını iddia etti.

Ned Price'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de güvenli bölge oluşturmak için atılacak yeni adımlara ilişkin açıklaması hatırlatıldı. Washington'ın bu konuda Ankara'yı ikna etmek için bir diplomatik girişimde bulunup bulunmadığı soruldu. Price, Türk müttefikler ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya attığı teklife ilişkin detayların öğrenilmesi için temasa geçildiğini, büyükelçilik ve bakanlık aracılığıyla yapıldığını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@