Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Talimatı Vardı! Düşük Taksit 240 Ay Vadeli Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen 100.000 sosyal konut projesi 2022'ye mi kaldı? Düşük taksit ve uzun vadeli ödeme programıyla ev almak isteyenler için muhtemel başvuru tarihi ne zaman?

Toki 13.11.2021 - 08:47 13.11.2021 - 08:47 Mustafa KARAGÖZ

TOKİ Başkanlığı'nın en önemli projelerinden biri olan sosyal konutlar için bekleyiş devam ediyor. 

2019 ve 2020 yıllarında binlerce kişiyi ev sahibi yapan projenin 2021 için de 100.000 kişi ile devam edeceği açıklanmıştı. Ancak yılın sonuna gelinmiş olmasına rağmen duyuru halen gelmedi. 

BİR ÖNCEKİ PROJE ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını amaçlayan düzenleme ile vatandaşların en uygun koşullarda ev sahibi olmaları amaçlandı. 

2020 yılında ilan edilen projeyede çok yoğüun başvuru yapılmış ve kura işlemleri ile hak sahipleri belirlenmişti. Bunun yanında başvurularda da 2+1 daireler için özel şartlar uygulandı. 

Ev almak isteyenler için TOKİ "T.C. vatandaşı olması, Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, Tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, Aylık hane halkı gelirinin belli bir bandı aşmaması, Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlaması " şartlarının sağlanmasını istemişti. 

3+1 orta gelir grubu için inşa edilen konutlarda ise bu şartlar aranmamıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDELEMİŞTİ

Bir önceki projenin çok büyük ilgi görmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 yılı için müjde vermişti. 2020 yılı sonlarına doğru yapılan açıklamalarda sosyal konutların devam edeceği bildirilmiş ve 2021 yılı için de 100.000 kişilik bir kontenjan oluşturulduğu duyurulmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulunmuş çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Pandemi şartları nedeniyle uzun süredir başlayamayan projenin ne zaman başlayacağı ve duyuruların ne zaman alınacağı merak konusu. 

BAŞVURULAR İÇİN ÖNE ÇIKAN TARİH

Ne Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı'ndan ne de TOKİ Başkanlığı'ndan sosyal konut projeleri için henüz açıklama gelmedi. 

Ancak pandemi şartlarının oluşturduğu süreç nedeniyle başvuru işlemleri ve projenin diğer aşamalarında sorunlar yaşandığı düşünülüyor. Sektör içinden gelen değerlendirmelerde ise başvurular için 2022 yılı ön plana çıkıyor. 

Henüz resmi açıklama olmamasına rağmen sosyal konut projeleri için 2022 yılının ilk çeyreğinde başvuruların alınmaya başlayabileceği ve daha sonra ilkbahar yaz dönemi gibi ise kura işlemlerinin başlayabileceği öngörülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@