Cumhurbaşkanı Merkez Bankası Başkanını Görevden Alabilir Mi, Kredi Faizleri ve Dolar Yükselecek Mi?

Piyasalar bugün güne Merkez Bankası depremi ile uyandı. Merkez Bankası başkanı görevinden alındı yerine Murat Uysal atandı. Peki, atama kararı piyasayı nasıl etkiler?

GÜNDEM 06.07.2019 - 12:30 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Piyasalar bugün güne Merkez Bankası depremi ile uyandı. Merkez Bankası başkanı görevinden alındı yerine Murat Uysal atandı. Peki, atama kararı piyasayı nasıl etkiler?

Resmi Gazete'te yayımlanan atama kararları ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Murat Çetinkaya'nın yerine ise Murat Uysal'ın yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atandığı duyuruldu. Merkez Bankası Başkanı Neden Görevden Alındı?Ekonomisler konu hakkında farklı açıklamalar yaparken konu hakkınde en net yorum Mahfi Eğilmez'den geldi. Konu hakkında yapılan ilk değerlendirmelere göre Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya kurumsal hedeflere ulaşılamadığı iddiası ile görevden alındı. Sabah açıklanan kararı değerlendiren Mahfi Eğilmez "TCMB Başkanı, kurumsal hedeflere ulaşamadıkları gerekçesiyle görevinden alındı. Hedef yanlıştı. Maliye politikası, para politikası hedefinin tam tersi bir hedefe yönelmişti. Bu koşullar altında hedefin tutması zaten mümkün değildi" diyerek kararı değerlendirdi. 

Merkez Bankası Başkanı Nasıl Atanır?Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı piyasalar kapalı olmasına rağmen büyük bir deprem yarattı. Konu hakkında en büyük tartışma ise Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi olup olmadığı konusunda yaşanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Merkez Bankası Başkanını Görevinden Alabilir Mi?Konu hakkında twitter hesabı üzerinden değerlendirme yapan 2006 yılında Merkez Bankası Başkanı olarak atanan ve 2009 yılında en iyi Merkez Bankası Başkanı seçilen İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz konuyu değerlendirerek atılan adımın çok büyük bir hata olduğunu söyledi. İşte Durmuş Yılmaz tarafından atılan o tweetler;1.Madde 27- Başkanlık görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşrii, resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka Başkan, ticaretle uğraşamayacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve ...

2. Madde 28- ... Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir.3.Yukarıda belirtilen hususlar dışında, kendisi istifa etmediği sürece, Başkanın görevden alınması mümkün değildir.Bu güvence MB bağımsızlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Uygulamadan da görüleceği üzere bu hususun yasada yazması gerekli koşuldur.4. Yeterli koşul ise bu düzenlemenin siyasetçi tarafından içselleştirilmesidir. İçselleştirme de zamanla ortaya çıkacak kültürel birikimle olur. Ülkemiz de eksik olan budur. Kredibilite ve kurumsal kimlik inşası böyle olur.5.FED, ECB gibi kurumsal kimliği güçlü MB larında görev değişikliğinin nasıl yapıldığını biliyoruz.Önce aday isimleri ortaya çıkıyor, toplum şöyle veya böyle görüş bildiriyor ve nihayet , üç aylık bir geçiş süresinde, atamaya yetkili makam bir isimle ilgili kararını açıklar.6.Süreç şeffaftır, belirsizlik yoktur, piyasa açısından süpriz yoktur.Bu da o topluma düşük enflasyon, yüksek büyüme ve güçlü istihdam ve refah olarak döner. Ülkemizdeki uygulamayı bu açıdan değerlendirebilirsiniz.Yapılan Atama Dolar Kurunu ve Faiz Oranlarını Nasıl Etkileyecek?Ne yazık ki tam da faiz oranlarının düşmeye başladığı ve dolar kurunun gerilediği bir dönemde atılan bu karar büyük bir şaşkınlık yarattı. Pazartesi günü dolar kurunun ve faiz oranlarının karara vereceği tepki görülecek. Ancak yabancı yatırımcıların atılan bu adımdan rahatsız olarak Türkiye'den çıkmaya başlaması ihtimali durumunda ne yazık ki kurda hızlı bir yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. Uzun vadede ise ekonomistlere göre görevden almanın ana nedeni Temmuz ayında yapılacak olan toplantıda Merkez Bankası faiz indirimi kararının garanti altına alınması. Konu hakkında sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Uğur Gürses "Tahmin ettiğim gibi;seçim kaybeden Ankara maceracı yola hızla giriyor; Merkez Bankası başkanını görevden almanın amacı belli. Para basılsın, hızla faiz düşürülsün isteniyor. Ancak yasasında belirtilen sebepler yoksa Başkan görevden alınamaz. CB kararnamesi yasanın üzerinde değil" diyerek bu iddiayı dile getirdi. Yani faiz oranlarında hızlı bir düşüş eğilimi yaşanabilir gibi görünüyor.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@