Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Faiz, Dolar, Kredi, Enflasyon, KDV Düzenlemesi, Elektrik Faturası Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyon, yüksek elektrik faturaları, faiz ve döviz kurları hakkında açıklamalar...

Finans 26.01.2022 - 23:08 26.01.2022 - 23:08 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Özellikle ekonomi alanında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan faizden döviz kurlarına, enflasyondan kur korumalı mevduat hesaplarına kadar kritik değerlendirmeler yaptı.

YÜKSEK ELEKTRİK FATURALARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Elektrik faturalarının yüksekliği eleştirilerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Salgın koşulları nedeniyle elektrikte kademeli tarifeye geçildi. Dünyada elektrik fiyatlarında artış meydana geldi. Elektrik üretiminin hammaddelerinde 5-10 kat artış oldu. Biz elektrik fiyatlarında vatandaşlarımızı korumaya devam ediyoruz. Kademeli tarife Türkiye'de hanelerin ortalama tüketimlerine göre hesaplanmıştır. Ortalama 134 kilowat saat elektrik kullanılmış 2021 yılında. Biz bu kademeyi 150 kilowat saat olarak belirledik. Biz elektrik tüketiminin kontrolünü teşvik ediyoruz. Uygulama yeni başladı. Bu uygulamayı takip etmeye devam edeceğiz." dedi.

FAİZ AÇIKLAMASI

Faiz ve döviz kurları hakkında da bir değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uyguladığımız akılcı politikalarla kamu maliyesinde ve bankacılık sektöründe ciddi kazanımlar elde ettik. Biz düşük faiz seviyelerini yakalamıştık. Ancak bunun ardından bazı olumsuz gelişmelerle süreç kesintiye uğradı. Son 20 yılda alt yapı yatırımlarıyla önemli mesafeler kat ettik. Üretimi ve istihdamı arttırmak hep önceliğimiz oldu. Tüm bunlar yeni ekonomi modelimize zemin hazırlamaktı. Şimdi de dengeli büyüme içerisindeyiz. Yüksek faiz ortamı orta ve uzun vadede kırılganlık oluşturuyor. Üreterek güçlenmeyi yüksek faizle sağlayamıyorsunuz. Bundan dolayı faiz düşüşleri önemli. Döviz kurlarındaki son günlerdeki istikrarlı görüntü bizim hedefimizin doğru olduğunu gösteriyor. Bu ekonomi modeli ile ülke ekonomimiz daha güçlü bir hale gelecek." ifadelerini kullandı.

ÖZEL BANKALARA YÜKSEK KREDİ FAİZİ ELEŞTİRİSİ

Özel bankaların kredi faizlerini yüksek seviyede tutmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özel bankalar kredi faizleri konusunda sömürü çarkını devam etme gayretindeler. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, kamu bankalarına gitsinler. Kamu bankalarında sömürü çarkı yok. Kamu bankaları bu gayret içerisinde olamaz. Özel sektör bankaları bundan rahatsız olacaklar ama bunu söylemeye mecburuz. Siz yüksek faizle kredi verirseniz vatandaşımız da kamu bankalarına gider. Faizden medet umulmasını biz doğru bulmuyoruz. Bankalarımız yüksek faizden vazgeçmeli. Bu olmadıkça bizim mücadelemiz devam edecek." şeklinde konuştu.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Enflasyon konusunda da bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tüm dünyada pandemi ile enflasyonist baskılar oluştu. bundann bizim etkilenmemiz de kaçınılmazdı. Bugün ABD, Avrupa enflasyonla mücadeleyi başaramıyorsa bizim kendi ülkemize farklı bakmamız gerekir. Bizim enflasyonla mücadelemiz devam etmektedir. Enflasyonun vatandaşlarımıza en az şekilde yansıtılması için gerekli adımlar atılıyor. Fiyat hareketleri çok yakından izleniyor. Para politikasının etkinliğinin sınırlı kaldığı durumlarda alınacak tedbirler sürekli gözden geçiriliyor." dedi.

58 MİLYAR TL'LİK DÖVİZ KUR KORUMALI MEVDUAT HESAPLARINA GEÇTİ

Kur korumalı mevduat hesaplarının büyük bir ilgi gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk lirası cinsinden ensturmanlara güveni arttırmak için kur korumalı mevduat hesabını devreye aldık. Bu uygulamanın henüz başındayız. Vatandaşlarımızın bu mevduat hesaplarına ilgisi muhteşem. Bu hesaplarda toplam büyüklük 203 milyar lirayı aşmış durumda. Bu miktarın 58 milyarlık kısmı da döviz hesaplarından değişti. Devlet tahvillerinden elde edilen gelirlerde stopaj oranını sıfırladık. Önümüzdeki dönemde bireysel ve kurumsal yatırımcılara yönelik de alternatif borçlanmaya yönelik adımlar atılıyor." ifadelerini kullandı.

KDV DÜZENLEMESİ YAPILACAK

KDV düzenlemesi hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomi programımızda KDV'nin etkinliği konusunda adımlar atılacağına dair kararlar almıştık. KDV konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmalarını yürütüyor. Uygulamada kolaylık sağlayacak konulara çözümler uygulanacak. Talepler alınır ve atılması gereken adımlar atılır. Hangi ürünlerde KDV değişimi olacağını arz ve talebe göre değerlendireceğiz." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@