Cumhurbaşkanından Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammı, Destekleme Ödemeleri, Stopaj İndirimi ve Döviz Kurları Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından ekonomi alanında çok kritik açıklamalarda bulundu.

Finans 08.12.2021 - 19:47 08.12.2021 - 19:47 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde bugün kabine  toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplamtısında alınan kararları toplantı sonrasındaki millete sesleniş konuşması ile duyurdu. Cumhrbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammından fahiş fiyat artışlarına, yeni destek ödemelerinden döviz kurlarına kadar çok geniş çaplı ekonomi açıklamalarında bulundu.

KATAR ZİYARETİ VE YENİ YATIRIMLAR

Katar ziyareti hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Katar'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdik. Katar ile bugüne kadar çeşitli alanlarda 84 mutabakat imzalayarak işbirliğimizi geliştirdik. Ziyaretimiz sırasında Katar'ın ülkemize daha önce yapacağı belirlenen 15 milyar dolarlık yatırımın üzerindeki yatırımları da görüştük. Körfez bölgesi ile yeniden ilişkilerimiz yükseliyor. Birleşik Arap Emirlikleri de ülkemize 15 milyar dolarlık yatırım yapacak. Türkiye'nin yatırım  atağı her alanda sürmektedir. Ülkemizin dört bir yanında kimi kendi vatandaşlarımız tarafından kimi de Uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan yatırımları yakından takip ediyoruz. Türkiye'nin kurtuluşu bu yatırımlarla mümkün olacaktır. Biz 19 yıldır bunca alt yapı yatırımını boşa yapmadık. Bugün işte bu yatırımlar için yaptık. Şimdi 2023 hedeflerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz." dedi. 

Yeni ekonomi modeli hakkında değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomide yaşanan büyük değişimi mecrasından şaşırtmaya çalışan bir zihniyet var. Biz yüksek faizle ekonomiyi soğutup küçültmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Biz ülkemiz bölgesel ve küresel güç haline gelsin diyoruz bu zihniyet Türkiye'yi eski kriz günlerine döndürmek istiyor. Gelişmiş ülkeler 2008 finans krizine girdiklerinde Türkiye için felaket senaryoları yazmaya başlamışlardı. Biz Türkiye'yi o krizin teğet geçeceğini söylediğimizda buna gayriciddi yaklaşmışlardı. Ancak bunun böyle olmadığını gördük." ifadelerini kullandı.

ENERJİ VE GIDA FİYATLARI DENGELENECEK

Enerji ve gıda fiyatlarının dünyada arttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyada enerji ve gıda fiyatları artıyor. Bu konuda Türkiye de sıkıntı çekiyor. Ancak bir süre sonra bu durum dengelenecektir. Fiyatlar normal hale gelecektir. Biz sanayi kapasitemizi hızla geliştiriyoruz. Düşük faiz ve düşük kur ile bunu sağlayacağız. Bir süre sonra çalışanların ücretleri de bu durumdan etkilenecek ve yükselecektir. Biz ne yaptığımızı biliyoruz ve milletimizden bize güvenmelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyük bir başarı hikayesi yazdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelişmiş ülkeler arasındaki yerimizi hakkımızla aldığımızda bugünleri büyük bir başarı hikayesi olarak hatırlayacağız. Bu ülkenin başarı hikayesini başkaları değil biz yazacağız. Gelişmiş ülkelerin işsizlik buhranına gittiği bir dönemde biz vatandaşlarımızın işlerini, aşlarını güvence altına alıyoruz. İstihdamdaki her artış milli gelirimizi yükseltmektedir. Cari açığı cari fazlaya döndürdüğümüzde her şey çok farklı olacaktır. Bunun için tüm yatırımları destekleyeceğiz. Ülkemizin dünya pazarından aldığı payı arttıracağız. Türkiye bu kapasiteye ve birikime sahiptir. Amacımız kalıcı üretim, kalıcı istihdam ve kalıcı refah sağlamaktadır." dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammı için açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dar gelirliler, ücretliler ve emekliler başta olmak üzere milletimizin üzerindeki yükleri almaya birer birer devam ediyoruz. Kamuy işçileri ve memur maaşlarına yaptığımız zamların ardından asgari ücret zammında da aynı politikayı uygulayıp vatandaşlarımızı memnun edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

STOPAJ İNDİRİMLERİ MART AYINA KLADAR DEVAM EDECEK

Stopaj indirimi süresinin yeniden uzatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Salgın detseği ile başlattığımız hazine detsekli krediler hakkında bilgiler vermek istiyorum. 2021 yılında yaklaşık 60 milyar liralık esnaf kredisinin 5,2 milyar liralık faiz yükünü Hazine yüklenmiştir. Esnafımız ilave yük altına girmeden işini devam ettirmesini sağlayacağız. Vatandaşlarımıza banka mevduatlarında ayda 1,7 milyar TL katkı sağlayam stopaj indirimine Mart ayına kadar devam ettirme kararı aldık." dedi.

ÇİFTÇİLERE DESTEKLEME ÖDEMESİ MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilere de destekleme ödemesi müjdesi vererek, "Çiftçilerimize verim kayıplarından dolayı kuraklık desteği ödemesi yapacağız. bu ödemeleri çiftçilerinin Aralık ayının ikinci yarısından sonra alabilecekler. Yeni hasat sezonunda da destekleme fiyatlarımızı yaşanan fiyat yükselişlerine göre belirleyeceğiz." açıklamasını yaptı.

FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI

Fahiş fiyatlara ilişkin de değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fahiş fiyat artışları konusunda her şikayeti dinliyoruz. Buradan tüm birimlere talimat veriyorum. Fahiş fiyat artışı yapan ve stokçuluk yapanların gözünün yaşına bakmayın ve yakasına yapışın. Türkiye tarihinin en önemli ekonomik mücadelesi verilirken fırsatçılık peşinde koşanları kimse affetmez. Serbest piyasa ekonomisi ahlaksızlık değildir. Hükümet olarak aşırı fiyat yükselip stokçuluk yapanlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ülkemiz ve milletimiz hep beraber kazandıkça büyük hedeflerimize ulaşabiliriz." ifadelerini kullandı.

ALTINI, PARASI, DÖVİZİ OLANLARA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara da seslenerek, "Bankada, yastık altında parası ve dövizi bulunanlara çağrı yapmak istiyorum. Yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirin. Fiyat ve kur artışlarındaki dalgalanma duracaktır. Ancak bu dönem yapılan yatırımlar helal bir şekilde nesiller boyu devam edecektir. Salgınla beraber yeniden yapılan küresel ekonomik sistemde yıldızı parlayan ülkelerin başında Türkiye var. Yatırıma harcanan her kuruş büyük Türkiye'nin inşası için konulmuş bir tuğladır. Döviz, altın ve Türk lirası cinsinden tasarrufu olanların bu akıma katılmasıyla ülkemizi dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisine sokacağız. " dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@