Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan HDP Kapatılma Talebine İlk Açıklama

HDP'nin kapatılmasına ilişkin talebin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan ilk açıklama geldi. Altun açıklamasında kararın yargı tarafından verileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan HDP Kapatılma Talebine İlk Açıklama

HDP'nin kapatılmasına yönelik gelişmelere dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Siyaset gündeminin en önemli gündem maddesine ilişkin son açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Altun açıklamasında HDP'nin terör örgütü PKK ile organik bağları olduğu inkar edilemez bir gerçektir ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN'DAN HDP'NİN KAPATILMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

HDP'nin kapatılmasına ilişkin talep Anayasa Mahkemesine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından iletildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun bu talebin ardından kendisine ait sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. HDP'nin terör örgütü PKK ile bağlarına dair açıklamalarda bulunan Fahrettin Altun paylaşımında adalet vurgusunda bulundu.

Fahrettin Altun Twitter hesabından yaptığı açıklamalarının ilk bölümünde "HDP'nin terör örgütü PKK ile organik bağları olduğu inkar edilemez bir gerçektir. HDP'nin üst düzey yöneticileri ve sözcüleri, açıklamaları ve faaliyetleriyle, defaatle ve istikrarlı olarak PKK'nın siyasi kanadı olduklarını kanıtlamıştır." ifadelerine yer verdi.

Kararı Yargı Verecek

Bu açıklamanın hemen ardından bir paylaşımda daha bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun alınacak karara değindi.

HDP'nin kapatılmasına ilişkin kararın yargı tarafından verileceğinin altını çizen Altun sosyal medyadan "Bu ilişkinin, HDP'nin kapatılmasını veya bir başka cezai yaptırıma maruz bırakılmasını gerektirip gerektirmediği sorusu ise ancak Anayasa Mahkemesi tarafından cevaplandırılacaktır. Herkesi bağımsız Türk yargısına saygı göstermeye davet ediyor, adli sistemimizin adaleti tecelli ettireceğine inanıyoruz." ifadelerini paylaştı.