Cumhurbaşkanlığı Programı Belli Oldu! Dijital Türk Lirası O Tarihte Çıkacak

2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık programı kapsamında dijital Türk Lirası'nın ne zaman çıkacağı belli oldu. İşte djital Türk Lirası için elde edilen ilk bilgiler.

Finans 26.10.2021 - 15:09 26.10.2021 - 15:09 Mustafa KARAGÖZ

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programınden elde edilen bilgilere göre; Dijital Türk Lirası 2022 yılında uygulamaya girecek. Dijital Türk Lirası özellikle uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla çıkarılacak. 

DİJİTAL TL 2022'DE ÇIKIYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi kapsamında ilk olarak pilot uygulamalar gerçekleştirilecek. Pilot uygulamalardan elde edilen verilere göre ikinci aşamaya geçilecek. İkinci aşama mevcut ileri teknolojilerin dijital Türk lirası gereksinimlerine uygunlukları araştırılşacak. Bu aşamada dijital TL için geliştirme çalışmaları da devam edecek. Test aşamasının ikinci aşaması ise programlanabilir para ve çevrim dışı ödemeler için teknolojik alt yapı oluşturma çalışmaları yapılacak. 

Programı yapılan çalışmalar için ise ilk adımlar atıldı. Merkez Bankası yürütülmesi planlanan çalışmalar için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakatlar imzalandı. Söz konusu imzalar pilot uygulama Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilmesini ve diğer işlemler için test işlemleri gerçekleştirilecek.

Bu aşamadan sonra ayrıca blok teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda dijital Türk lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor. Tüm testlern tamamlanmasının ardından birinci faz çalışmalarının sonuçları kamuoyu ile de paylaşılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@