Cumhurbaşkanlığı Takvime Koydu! Konutlardan Alınan Vergiler Yeniden Düzenlenecek

Cumhurbaşkanlığı 2022 yıllık programına göre konutlardan alınan vergilerde düzenlemeye gidilecek. Konut vergisi hesaplamaları konutların özelliklerine göre yeniden belirlenecek.

Emlak Haberleri 27.10.2021 - 12:31 27.10.2021 - 12:31 Mustafa KARAGÖZ

2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına dair detaylar belli olmuştu. Program kapsamında yer alan düzenlemelere dair detaylar bir bir ortaya çıkıyor. Bu kapsamda elde edilen bilgilerden birisi de emlak vergisi alanında olacak. 

KONUTLARDA VERGİLER YENİDEN DÜZENLENECEK

2022 yılı programında koronavirüs etkilerinin azaltılması ve etkin mücadele kapsamında devam eden maliye programı önümüzdeki yıl ekonomik toparlanmayı destekleyecek. Ayrıca maliye programının uygulanması büyüme potansiyenin artırılmasına, refah düzeyi ve yurt içi tasarrufların ve yatırımların teşvikine katkı sağlayacak şekilde yürütülecek.

Bu kapsamda çok sayıda alanda yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Kamu kurumlarının tasarruf önlemlerinden halen uygulamada olan düzenlemelerin bazıları yeniden şekillendirilecek. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında el atılacak alanlardan birisi de gayrimenkul alım satışları için olacak. 

Gayrimenkul Alım Satımlarına Düzenleme

Programda yer alan esaslara göre; ilk olarak yeni bir sistem uygulanacak. Yeni sistem gayrimenkullerden alınan vergilerinde belirlenmesinde etmen olan alım satım değerinin belirlenmesini sağlayacak. Söz konusu sistem ile alım satım değerlerinde tam belirlenme sağlanacak ve vergide adalet pekiştirilecek. Ayrıca sistem vergilemenin etkinleşmesini sağlayacak.

Program kapsamında uygulanması planlanan düzenlemeye dair ilgili bakanlıklar tüm çalışmalar için hazırlıklara başlayacaklar.

2022 yılı planlamasında yer alan bir diğer adım ise Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulması olacak. Söz konusu sistem ile taşınmazların değerlerine yönelik veriler muhafaza edilecek ve mülkiyet bilgileri ile birlikte tutulacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@