Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Açıkladı: Yabancılar 57 Milyar Dolarlık Gayrimenkul Yatırımı Yaptı

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği GİGDER tarafından 1. Olağan Genel Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya katılan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem'de katıldı. Yabancıların Türkiye'ye yaptıkları gayrimenkul yatırımı tutarı ile beraber Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı da ilan edildi.

Emlak Haberleri 06.07.2021 - 15:15 06.07.2021 - 15:15 Emlak 365

GİGDER (Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği) 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem'de katıldı. Toplantıda aynı zamanda  Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı da basına tanıtıldı. 

YABANCILAR 2003 SENESİNDEN BU YANA TOPLAMDA 57 MİLYAR DOLARLIK GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPTI 

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği'nin (GİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu toplantısı yapıldı. Düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem'de katıldı. Toplantının açılış töreninde kısa bir konuşma yapan Erdem "Ülke olarak 2003'ten bu yana toplamda 225 milyar dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım çektik. Bunun 57 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul yatırımlarından oluşmaktadır" diyerek bugüne kadar yabancıların yapmış olduğu gayrimenkul yatırımı rakamını duyurmuş oldu. 

İnşaat sektörünün önemine değinen Cumhurbaşkanlığı Yatıırım Ofisi Başkan Yardımcısı Erdem konuşmasında inşaat sektörünün önemine değinerek Türkiye'de ki büyüme rakamlarına da inşaat sektörünün büyük payı olduğunu dile getirdi. 

YABANCIYA GAYRİMENKUL SATIŞI İHRACAT SAYILACAK MI?

Toplantıda konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise "Biz, 2025 için, İstanbul'da birim fiyatı 250 bin dolar olmak üzere, 40 bin konut satarak, 10 milyar dolarlık yabancı yatırım geliri hedefliyoruz" diyerek Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeye devam ettiklerini belirterek yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarının ihracat olarak kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@