Cumhurbaşkanlığından Son Dakika EYT Açıklaması! Düzenlemeyi Bekleyenler Üzülecek

EYT düzenlemesine dair Cumhurbaşkanlığından son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, EYT düzenlemesine dair yaş şartı olmadan emeklilik olmayacağını söyledi.

Gündem 11.11.2021 - 10:05 11.11.2021 - 10:05 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili çok sayıda açıklama gelmiş ve EYT'li olanların umutları artmıştı. Modellerin konuşulduğu düzenleme hakkında ise Cumhurbaşkanlığından beklentilerin dışında bir açıklama geldi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN EYT'LİLERİ ÜZEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, HDP'den kendisine yöneltilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin soru önergesine yanıt verdi. Emeklilik için hesaplama ile ilgili bir düzenleme olup olmayacağına dair kendisine yöneltilen soruya Fuat Oktay, yaş şartı olmadan emeklilik olmayacağını söyledi. 

HDP'nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ilettiği soruda HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan son gelişmeleri sormuştu. Fuat Oktay'a iletilen soruda EYT çalışmalarının nasıl ilerlediği soruldu. 

1 Hafta Sonra Cevap Geldi

EYT konusunda sorulan soruya ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bir hafta sonra açıklamada bulundu. Kendisine yöneltilen soru önergesine yazılı bir açıklama yayımlayan Oktay, emeklilik için yaş şartı olduğunu hatırlattı. 

Oktay EYT'ye dair yazılı açıklamada "Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gereken şartlardan biri yaştır ve yaş şartı yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu 'yaşlılık sigortası' olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartı vardır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır." ifadelerini kullandı. 

YAŞ AVANTAJI OLABİLECEĞİ KONUŞULUYORDU

EYT düzenlemesine dair hükümet kanadından gelen açıklamalarda ise 50 yaş altına asla emeklilik olmayacağı vurgulanmıştı. Kulis haberlerinde ise EYT'lilere erken emeklilik durumunda kesintili maaş yada Almanya, Finlandiya modelleri olabileceği bilgileri aktarılmıştı. Bir diğer iddia da ise düzenlemenin 3 yıllık avantaj sağlayacağı ve emekli olmak için 3 yılı olanlara emeklilik verileceği öne sürülmüştü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@