Cüzdan Mı, Vicdan Mı? Bankadan, İcradan Satılık Ucuz Kelepir Evler Peynir Ekmek Gibi Kapışılıyor

Yükselen ev fiyatları vatandaşı cüzdanı ile vicdanı arasına sıkıştırdı. İcradan ve bankadan satılık evler piyasa fiyatının yarısının bile altına satılırken vatandaşın ilgisin cezbetti.

Emlak Haberleri 08.04.2022 - 14:50 08.04.2022 - 14:52 Gülcan Özer

Son dönemde büyük bir hızla yükselen ve zam yağmuru devam eden konut fiyatları vatandaşı köşeye sıkıştı. Eskiden "Ahlı Mal" olarak nitelendirilen ve vatandaşların uzak durmaya çalıştıkları icralık evler düşük fiyatları ile yeni dönemin gözdesi oldu. 

Normal koşullarda yükselen ev fiyatları nedeni ile konut sahibi olması hayal haline gelen vatandaşlar, bankadan ve icradan satılık konutlar için sunulan düşük fiyatları yeni çıkış yolu olarak görmeye başladı. Kiralık ev fiyatlarının da rekordan rekora koşması ile vatandaş kira ödemek yerine bu ucuz evlerden alarak ev sahibi olmayı tercih ediyor. 

İCRADAN SATILIK EVLER SUDAN UCUZ FİYATLARLA SATIŞA ÇIKIYOR! 

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile ev sahibi olma hayalleri kuran vatandaşlarda zorlanmaya başlanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporu ile Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon liranın üzerine çıkarak dudak uçuklatmıştı. 

icradan satılık daire ilanları

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile vatandaş büyük bir kredi çıkmazına girmiş, pek çok kişi borçlarını ödeyemediği için icralık olmuştu. İcradan konut satışları da aynı dönemde rekor kırdı ve çok sayıda taşınmaz satışa sunuldu. İcralık daireler normal fiyatlarının yarısının bile altına düştü. 

ziraat konut fiyatları-1

BANKADAN SATILIK KONUT İLANLARI NASIL TAKİP EDİLİR, BANKANIN SATTIĞI KONUT NASIL ALINIR?

Bankaların satışa sunduğu konutlar yoğun ilgi görürken kamu bankaları bu noktada öne çıktı. Devlet bankası arasında yer alan Ziraat Bankası satışa sunduğu yüksek konut sayısı ve düşük ev fiyatları ile öne çıkıyor. Örneğin 146 m2 müstakil ev fiyatı için sadece 42 bin 500 TL talep edilirken yine bankadan satılık arsa ve tarla fiyatları da adeta ölü fiyatlara alıcısını bekliyor. 

Bankanın satılık ev ilanları bankaların resmi internet siteleri üzerinden ilana çıkarken bu evlerden almak isteyen kişiler başvurularını bankayı ziyaret ederek belirtilen teminat tutarını yatırdıktan sonra almış oldukları şifre ile internet üzerinden yapıyor. Bazı kişiler bu evlerin borçlarını ödeyemeyen ve zor durumda olan kişilerin evleri olması nedeni ile satışlara tepki gösterirken çoğunluk ise ucuz olması nedeni ile bu evlere yoğun ilgi gösteriyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@