Cüzdanları Patlatacak, Cepleri Dolduracak! 32 Günlük En Yüksek Mevduat Faiz Oranı Veren Banka Rekor Kırdı

Bankaların mevduat faz oranları rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken cepleri patlatacak faiz haberi geldi! En yüksek mevduat faiz oranları hangi bankada?

Finans 28.07.2021 - 11:05 28.07.2021 - 11:17 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları en çok bankada parası olanları sevindirdi. Birikimini bankada tutanlar, bankada parası olanlar için yüksek kazanç dönemi başladı. 

Başlatılan kampanyalar kapsamında bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükselirken 32 günlük vadeli hesap açanlara yüksek getiri imkanı sunulmuş oldu. Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararları bankaların faiz oranları fitilini ateşlerken patlama büyük oldu. 

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Pandemi nedeni ile 2020 senesinin Haziran ayı itibari ile faiz oranları dip noktasına ulaşırken Merkez Bankası ekonomiyi desteklemek amacı ile ucuz kredi desteği sağlamaya başlamıştı. Süreçte Merkez Bankası tarafından açılan ucuz likidite muslukları ile bankaların kredi faiz oranları dip noktasına ulaşmış, yaşanan bu düşüş sonrasında korkulduğu üzere enflasyon rakamları ve dolar kuru büyük bir hızla yükselişe geçmişti. 

Yaşanan yükselişin tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine ucuz kredi muslukları büyük bir hızla kapatılmış ve bankaların faiz oranları yükselişe geçirilmişti. Atılan bu adımların etkisi ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları da yükselişe geçmiş, yaşanan atak ile rekor üzerine rekor kırılmıştı. Merkez Bankası tarafından Ekim ayına kadar enflasyon rakamlarında düşüş olana kadar faiz indirimi yapılamayacağı beklentisi ağırlık kazanıyor. 

32 günlük vadeli mevduat

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları incelendiğinde en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank VOV hesap olarak öne çıkmayı başardı. Müşterilerine 90 gün boyunca hoş geldin faizi veren Alternatif Bank yüzde 19,50 faiz oranı üzerine vermiş olduğu 0,50 puanlık hoş geldin faizi ile beraber yüzde 20 faiz kazanma imkanı sunuyor. 

32-günlük-vadeli-hesap-getiris

90.000 TL AYLIK NE KADAR FAİZ GETİRİR?

Yaşanan yükselişin etkisi ile beraber 90 bin liranın aylık faiz getirisi de yükseldi. 32 günlük en yüksek faiz oranı üzerinden hesaplandığında 90 bin liranın aylık faiz getirisi bin 499,18 lira olarak gerçekleşti. 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş yaşanmadan Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmayacağı belirtilirken MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'da bu yönde açıklamalarda bulunmuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@