Daha Fazla Beklemenize Gerek Yok! 54 Yaşında Emekli Olun

Uzun yıllardır SGK'ya prim ödeyen erkek çalışanlar ilk işe giriş tarihine göre 54 ve 55 yaşında emekli olabilirler. SGK Uzmanları erken yaşta emeklilik için şartları ve detayları açıkladılar.

Gündem 28.09.2021 - 16:29 28.09.2021 - 16:29 Mustafa KARAGÖZ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu erkek çalışanlar için bazı sorulara yanıt verdi. Posta'da yer alan köşesinde erken yaşta emeklilik sorularına dair detayları açıklayan Sarısu diğer çalışanlar için ipucu oluşturacak ipuçlarını paylaştı. 

DAHA FAZLA BEKLEMENİZE GEREK YOK

Erkek çalışanların ilk işe giriş tarihine göre erken yaşta emeklilik hakları var. Bu kapsamda halen çalışmakta olan bir çalışan SGK Uzmanına kendisine ait "İlk SSK başlangıç tarihim 22 Haziran 1993. Toplam 6134 gün prim ödemem var. 3 yıl önce kamuda taşerondan kadro aldım." bilgilerini verdi. Çalışan sorusunda ise ne zaman emekli olabileceğini sordu.  

SGK Uzmanı bu soruya dair kapsamlı bir açıklamada bulunarak "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum ve askerlik tarihleriniz ile askerlik süreniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan 54 yaşınızı dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz." bilgilerini paylaştı. 

ERKEN YAŞTA EMEKLİLİK

Bir başka çalışan ise Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu'ya doğum tarihi, ilk işe giriş tarihi ve prim ödemelerine dair bilgi verdi. Çalışan bu kapsamda "30 Mart 1972 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 26 Haziran 1996. Toplam 7648 gün primim var. 15 ay askerlik yaptım." dedi be ne zaman emekli olacağını sordu. 

Ekrem Sarısu yaptığı açıklamasında çalışanın askerliğini sigorta başlangıç tarihinden önce yapmış olduğunu varsayarak yanıt verdi. Bu kapsamda çalışanın ne zaman emekli olacağına dair "Askerlik sürenizin 190 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz." dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@