Daha Yeni Açıklandı! İşi Olmayana Günlük 163 TL, Öğrencilere 122 TL Harçlık Verilecek Zaruri İhtiyaçlar için

İşi geliri olmayanlara dev adım. İŞKUR İEP kursları ile öğrenciler günlük 122 TL, işsiz vatandaşlara ise 163 TL yevmiye fırsatı sunuyor. İEP hem günlük yevmiye hemde iş imkanı sağlıyor.

Finans 07.01.2022 - 15:59 07.01.2022 - 16:00 Mustafa Karagöz

Türkiye İş Kurumu 2022 yılı ödeme listelerini açıkladı. Bu kapsamda 2022 yılında İŞKUR aracılığıyla kurslara katılacaklara çok önemli ödemeler yapılacak. Kurumun ilan ettiği ödeme tablosu ve 2022 yılı ödeme planlamasını haberimizde paylaşıyoruz. 

İŞKUR KURSLARINA KATILANLARA GÜNLÜK 163 TL 

İŞKUR'un en önemli projelerinden birisi olan İşbaşı Eğitim Programları (İEP) işi olmayanlara hem meslek edinme fırsatı hemde günlük harçlık olanağı sağlıyor. 

İEP kursları işverenler işe İŞKUR arasında gerçekleştirilen bir program olup işverenlerin aradıkları alanlarda işçi, personel yetiştirilmesini amaçlıyor. İŞKUR yetiştirilme sürecinde kursiyere günlük ihtiyaçları için yevmiye sağlıyor. İşveren ise kendi talep ettiği alanda personel yetiştirmiş oluyor. 

İŞKUR aracılığıyla sağlanan kursların en önemli avantajı ise işsiz vatandaşların meslek sahibi olup istihdama katılması, işverenin ise ihtiyaç duyduğu alanda personel eksiğini gidermesi.

ZARURİ İHTİYAÇLAR İÇİN GÜNLÜK ÖDEME TUTARLARI

2022 yılında İEP kurslarına katılan işsiz vatandaşlara günlük 163 TL ödeme yapılacak. 

2022 yılında İEP kurslarına katılan işsiz ama işsizlik maaşı alan vatandaşlara günlük 81 TL ödeme yapılacak. 

2022 yılında İEP kurslarına katılan öğrencilere günlük 122 TL ödeme yapılacak. 

2022 yılında geleceğin meslekleri alanında İEP kurslarına katılan işsiz vatandaşlara günlük 179 TL ödeme yapılacak. 

İŞKUR ödenen ücretlerin dışında sağlanan diğer avantajlar hakkında da bilgi verdi Kurum kursiyerlere günlük harçlık dışında "Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından program süresince karşılanmaktadır." hakkı sağlandığını duyurdu. 

İEP KURSLARINA KİMLER KATILABİLİR?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları 2022 yılı kurslarına katılmak isteyenlerin sağlamaları gereken şartlar bulunuyor. 

2022 yılı programları için koşulları ilan eden İŞKUR kursa katılmak isteyenlerin "İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak 15 yaşını tamamlamış olmak İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak Emekli olmamak Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak." koşullarının tamamını sağlamaları gerektiğini duyurdu. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İEP kurs duyuruları İŞKUR'un web sitesinden takip edilebilir. Kendisine uygun kurs bulanlar ise başvurularını İŞKUR internet sayfasından yada İŞKUR İl İlçe Müdürlüklerinden yapabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@