Daire Tipi Nedir, Fiyatı Nasıl Etkiler?

Daire Tipi kavramı genellikle toplu konut tipi veya site tipi konut projelerinde kullanılan bir kavramdır. Peki, nasıl seçilmelidir, fiyatı nasıl etkiler?

Emlak Terimleri 17.06.2019 - 22:45 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Daire Tipi kavramı genellikle toplu konut tipi veya site tipi konut projelerinde kullanılan bir kavramdır. Peki, nasıl seçilmelidir, fiyatı nasıl etkiler?

Toplu konut tipi daire projelerinde genellikle bir alan içinde bulunan konutlar birbiri ile aynı özellikte olmak üzere belli daire tiplerine ayrılır.Bu sebepledir ki birçok toplu konut ev ilanında toki c tipi daire şeklinde tanımlar görürüz. Toplu konut projelerinde bu şekilde örneğin 1+1 daireler A tipi, 2+1 daireler B tipi ve 3+1 daireler C tipi olarak sınıflara ayrılır.Daire Tipi Fiyatı Nasıl Etkiler?Daire Tipi esas olarak dairenin özelliğini ve büyüklüğünü ifade eder. Bir toplu konut projesinde daire tipi aynı zamanda fiyatın da belirleyicisidir. Örneğin bir projede b tipi daire fiyatı 200.000 Tl ile 220.000 TL arasında değişiyorsa burada ev sahibi tarafından istenecek örneğin 250.000 TL lik bir fiyat normalin çok üzerinde kabul edilir ve itibar görmez. Aynı şekilde bazı konut projelerinde bazı daire tipleri ilave bir prestij ve değere sahiptir ve bu sebeple bu tip daireler daha yüksek fiyatla alıcı bulurlar. Örneğin bir projede A tipi 150 m2 bir ev peyzaj gören daire tipini buna karşın B tipi 150 m2 bir ev de bahçe katı bir ev tipini ifade ediyorsa bu durumda metrekare büyüklükleri aynı olmasına rağmen A tipi daire B tipi daireden daha değerli olabilir.Daire Tipi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?Daire Tipi seçerken özellikle bu anılan daire tipinin tam olarak ne ifade ettiği ile ilgili bir inceleme yapılmalıdır. Tip ile kastedilen sadece büyüklük mü yoksa evin binanın hangi katında olduğu, önünde ne olduğu veya manzarası gibi etkenler mutlaka dikkate alınmalıdır.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@