Damat Veya Geline Verilen Evin Tapusu İptal Edilir Mi?

Gayrimenkul ve miras hukukuna ilişkin çok sayıda konu merak ediliyor. Bir baba sahip olduğu evin tapusunu gelininin veya damadının üzerine yaparsa bu tapu iptal edilir mi?

Damat Veya Geline Verilen Evin Tapusu İptal Edilir Mi?

Gayrimenkullerin miras yoluyla el değiştirmesi sorunu üzerinde en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Bir annenin veya babanın sahip olduğu gayrimenkulleri çocukları arasında eşit bir şekilde paylaştırmak yerine bir çocuğuna vermek istemesi sık sık yapılan uygulamalardan birisidir. Ancak bu durum karşısında miras hakkına sahip olan diğer çocukların da hakları bulunmaktadır.

DAMADA VE GELİNE TAPU YAPILMASI SORUNU!

Türkiye'de yaygın olan bir görüşe göre çocukları arasında mal kaçırma yapmak isteyen anne ve babalar bunun için farklı yollara başvurabiliyorlar. İlk başvurulan yol ise sahip olunan gayrimenkulün damadın veya gelinin üzerine yapılması şeklinde oluyor. ANcak bu durumun sağlam bir temeli bulunmamaktadır. Bu yolu tercih eden anne ve babalar çocukları arasında huzursuzluk çıkardıkları gibi vefatlarının ardından açılacak davalarla da diğer çocuklar haklarını geri alabiliyorlar.

TAPUDA SATIŞ VE BAĞIŞ AYRINTILARI

Tapuda satış yaptığını söyleyerek bir evi damadının veya gelininin üzerine yapan ebevenylerin vefat etmelerinin ardından diğer mirasçı çocuklar hukuki yollara başvurarak tapu iptal davası açabiliyorlar. Böyle bir durumda mahkeme ilk olarak tapuda yapılan işlemin gerçek bir satış olup olmadığını inceliyor. Bahsi geçen satış işlemi için hesaplar arasında ne kadar para transferi olmuş, bu para daha sonra nasıl kullanılmış gibi detaylar araştırılarak satışta hile olup olmadığı tespit edilir. Eğer tapudada gerçek bir satış yapılmadığına kanaat getirilirse evin satışı iptal edilir.

Bağış yolu ile tapu devri durumunda da doğru bilinen yanlışarın başında bağış yolu ile yapılan vu devir işlemlerinin bozulamayacağıdır. Bu konuda da diğer mirasçıların hakkı bulunmaktadır. Bir ebeveyn çocuklarının kanunla güvence altına alınan miras paylarını bağış yoluyla bir başkasına devredemez. Hukuki yolla miras payı elinden alınan mirasçı tapu iptalini sağlayabilir.

SONRAKİ HABER