Danıştay Emsal Karar Açıkladı! Ayasofya İbadete Açılacak Mı?

Müze statüsüne alınarak ibadete kapatılan Ayasofya Camii için emsal Danıştay Kararı açıklandı! Peki, Ayasofya Camii ibadete açılacak mı, ibadete ne zaman kapatıldı, neden müze yapıldı?

Gündem 05.11.2019 - 07:54 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Müze statüsüne alınarak ibadete kapatılan Ayasofya Camii için emsal Danıştay Kararı açıklandı! Peki, Ayasofya Camii ibadete açılacak mı, ibadete ne zaman kapatıldı, neden müze yapıldı?

Cami statüsünden çıkartılarak müze statüsüne geçirilen Ayasofya Camii için emsal oluşturabilecek yeni bir karar açıklandı. Açıklanan karar ile gündeme yeniden "Ayasofya Cami ne zaman ibadete açılacak?" soruları geldi. Peki, Ayasofya yeniden cami olabilir mi, ibadete açılabilir mi?Danıştay İstanbul'da Ki Kariye Camii İçin Emsal Karar Açıkladı! Heyecanlandıran gelişme İstanbul'da yer alan Kariye Camii için emsal kararın açıklanması ile yaşandı. 1945 yılında Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile müzeye çevrilen ve ibadete kapatılan Kariye Camii için Danıştay emsal karar açıklayarak müze olarak kullanımının amacının dışında olduğunu belirterek yeniden camii olarak kullanılması kararını verdi. Açıklanan karar metninde "Bu vakıfların devletin koruması altında olması, devletin istediği zaman ve istediği şekilde vakıf malları üzerinde tasarrufta bulunması anlamına gelmez. Devlet sadece vakıf mallarının amacı doğrultusunda kullanılmasını teminen, kendisine emanet edildiği varlık konumundadır.Bir düzenlemeyle bile hayrat vakıfların, başka bir amaca özgülenmesi hukuka aykırı olacaktır" denilerek camii olarak kullanılması kararı verildi. Ayasofya Camii Ne Zaman Kapatıldı, Hangi Tarihte Müze Oldu?Ayasofya Camii 1935 senesinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile camii statüsünden çıkartılarak müze haline getirilmiştir. Ayasofya Tapusu Kime Ait?Türkiye'nin en önemli tarihi hazineleri arasında gösterilen Ayasofya Camii tapusu “57 pafta, 57 ada, 7. parselde Fatih Sultan Mehmed Vakfı adına Türbe, Akaret, Muvakkithane ve Medreseden oluşan Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi” üzerine kayıtlıdır. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@