Danıştay Emsal Kararı Açıkladı: Dul ve Yetim Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Vergi borcundan dolayı maaşa haciz uygulamaları artarken borçtan dolayı dul ve yetim maaşına haciz uygulaması konusunda Danıştay emsal karara imza attı. Yetim maaşı haczedilebilir mi?

Finans 06.05.2022 - 11:00 06.05.2022 - 11:01 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş, pek çok ürünün fiyatında yaşanan yükseliş ve zam yağmuru vatandaşın geçim derdini arttırırken borçların ödenmesinde de sorunlar yaşanmaya başlandı. Vatandaş bankalara olan kredi ve kart borçlarını ödemekte zorlanırken vergi borçları da arttı. 

Borçlarını ödemekte zorlanan kişiler yeni kredi başvurusu yaparak borcu borçla kapatmaya çalışırken takibe düşen alacak miktarı da rekor seviyeye ulaştı. Bankalara olan borçların yanı sıra devlete olan vergi borçları da artarken vergi borcuna haciz konusunda Danıştay emsal bir karara imza attı ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren kararını duyurdu. 

YETİM MAAŞI HACZEDİLEBİLİR Mİ, DUL VE YETİM MAAŞINA VERGİ BORCU NEDENİYLE HACİZ KONULUR MU?

Mahkemeye konu olan olayda babasının ölümünün ardından yetim maaşı bağlanan genç, vergi borcunu ödeyemeyince vergi dairesi tarafından hakkında icra takibi başlatıldı. Yetim maaşına haciz konulan genç haciz kararını mahkemeye taşıdı. Vergi borcu nedeniyle yetim maaşına haciz uygulanamayacağı yönünde karar veren mahkeme yapılan kesinti tutarının kaldırılmasını ve kesilen tutarın gence iade edilmesine karar verdi. 

yetim maaşına haciz konulur mu

Vergi Dairesi mahkeme kararına itiraz ederek bir üst mahkemeye taşıdı. Danıştay dava hakkında emsal karara imza atarak ""Davacının bir kısım vergi borçlarının tahsili amacıyla 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmakta olan babasının vefat etmesi nedeniyle 01/07/1993 tarihinden itibaren almış olduğu ölüm aylığının 1/3'ünün 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulu Hakkında Kanunu'n 71. maddesi uyarınca haczedildiği anlaşılmıştır. 5434 sayılı Kanun çerçevesinde ölüm aylığı alanların ödemelerine devam edileceği belirtildikten sonra işlemlerin nasıl yapılacağının sayma usulü ile belirlenmiş olduğu ve bu sayılan hükümler içerisinde hacizle ilgili herhangi bir düzenleme yer almadığı ortadadır" diyerek yetim maaşına haciz uygulanamayacağına hükmetti. 

yetim maaşı haciz kararı

VERGİ BORCU NEDENİYLE YETİM MAAŞINA HACİZ GELİR Mİ?

Danıştay tarafından açıklanan emsal karar kapsamında dul ve yetim maaşı alan kişilerin maaşlarına vergi borcu nedeniyle haciz uygulanamayacağı yönünde emsal karar alınmış oldu. Bu emsal karar kapsamında maaşına haciz konulan kişiler mahkemeye başvuru yaparak söz konusu kararı iptal ettirme hakkına sahip olacaklar. Bunun için yasal başvuru yapılması yeterli olacak. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@