Dar Gelirliye Ev Müjdesi "TOKİ Ön Ödemeli Konut Sistemi" Ne Zaman Hayata Geçecek?

TOKİ ucuz ev üretimi için farklı bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanırken dar gelirliye ev müjdesi "ön ödemeli konut sistemi" ile verilecek.

Emlak Haberleri 23.01.2019 - 16:59 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

TOKİ ucuz ev üretimi için farklı bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanırken dar gelirliye ev müjdesi "ön ödemeli konut sistemi" ile verilecek. Son gelişmeler neler?

Yükselen konut kredisi faiz oranları vatandaşların ev sahibi olma hayallerini ertelemelerine neden olurken hükümet bu noktada TOKİ'yi devreye sokmaya hazırlanıyor. Bakan Murat Kurum Ön Ödemeli Konut Sistemi Hakkında Ne Demişti? Konutta BES Sistemi Nedir?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Ön ödemeli bir süreç yürüteceğiz. Neticede TOKİ bugüne kadar konut sektörüyle alakalı alt gelir gurubuna hitap eden vatandaşlarımız için çok büyük projeler gerçekleştirdi. Bunu biraz daha ileriki süreç için düşünüyorum.Aileler çocukları için TOKİ'den bir sertifika alacaklar. Örneğin bireysel emekliliğe giriyoruz, diyoruz ki 'Bunu aldığımızda 10 sene sonra çocuğum için bir emeklilik süreci başlatıyorum.' TOKİ'de de bir ön ödemeli, ileriki süreçte konutu alacağı belli olduğu bir proje bu. Talep toplayacağız. Gelen talebe göre belli şehirlerimizde projeler yapacağız" açıklamasında bulunmuştu. TOKİ Başkanı Bulut Dar Gelirliler İçin Özel Projeler Üreteceğiz!TOKİ Başkanı Bulut yapmış olduğu açıklamasında ön ödemeli konut sistemi hakkında bilgilendirmede bulunarak “Çevre ve Şehircilik Bakanı TOKİ’nin neler yapabileceğini bildiği için böyle bir çalışmanın içine girmemizi istedi. Önümüzdeki süreçte önemli bir konut satışı hedefimiz var. Önemli bir kısmı dar gelirliler için olacak.Bunu üretmek kolay ama vatandaşımız buna nasıl rahat ulaşabilir diye bunun yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Konut taksitlerinin belli bir kısmının ödemeleri yapılacak. Belli bir birikim o döneme kadar yapılınca vatandaşın da peşinattan sonra kalan taksitleri azalmış olacak.Bu taksitleri de en aza indirgeyecek şekilde TOKİ'nin yetkileri çerçevesinde maliyetleri düşürebilecek tüm unsurları bu projelere dahil etmek istiyoruz. Önümüzdeki süreçte dar gelirli vatandaşlarımızın rahat satın almasını sağlayacak koşullarda Türkiye genelinde önemli sayıda konut uygulamasını gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@