Dar Gelirliye Kira Yardımı! Şehircilik Bakanlığı İle Kaymakamlık  2 Bin 300 TL Taşınma ve Aylık 1.150 TL Ödüyor

Kiralık ev fiyatları cep yakmaya devam ederken dar gelirliye kira yardımı araştırılıyor. Kirasını ödemekte zorlananlara belediyeler kira yardımı yaparken bakanlıkta kentsel dönüşüm desteği sağlıyor.

Emlak Haberleri 20.10.2021 - 08:26 20.10.2021 - 08:38 Gülcan Özer

Son dönemde yükselen kiralık ev fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ederken hem belediyeler hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar kapsamında kira destekleri ödenmeye başlandı. Koronavirüs salgını nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma, enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş ve başlayan zam yağmurları vatandaşın ay sonunu getirmesini zorlaştırdı. 

Geçim derdine düşen dar gelirli vatandaşlar kiralara gelen fahiş zamlar sonrasında kira desteği yardımlarına daha fazla ihiyaç duymaya başlarken kira yardımı başvurusu yapan kişilerin de sayıları arttı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı illere göre değişmekle beraber Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden 1.150 liraya kadar aylık düzenli kira yardımı yaparken belediyelerde muhtaç durumda olan kişilere kira yardımı yapıyor. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI YAPIYOR!

İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok şehrinde büyük bir deprem riski yaşanırken kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından illere göre kentsel dönüşüm kira yardımı ve kiracılara da taşınma yardımı ödeniyor. 

kentsel-dönüşüm-kira-yardımı-2021

Bakanlık tarafından Türkiye 6 farklı bölgeye ayrılırken bu illerde oturan kişilere en düşük 715 TL ve en yüksek 1.150 TL olmak üzere kentsel dönüşüm kira yardımı ödeniyor. Kira yardımı almak isteyen kişiler için evini kentsel dönüşüme kendi rızası ile verme şartı yeterli olurken kiracıları için ise oturduğu evin kentsel dönüşüme girmesi ve yıkılması şartı aranıyor. 

Ankara, İstanbul ve İzmir en yüksek kentsel dönüşüm kira yardmı yapılan iller arasında yer alırken bu illerde oturan kiracılara devletin kira yardımı 1.150 TL olarak ödenirken kiracılara verilen taşınma yardımı ise 2 bin 300 TL olarak ödeniyor. 

kaymakamlık kira yardımı

KAYMAKAMLIK VE SYDV KİRA YARDIMI BAŞVURUSU KABUL EDİLİYOR! 

Corona kira yardımı aramaları halen devam ederken Kaymakamılık kira yardımı başvurularını kabul etmeye devame diyor. İhtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlaşma Derneleri Vakıfları üzerinden aylık düzenli kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı başvurusu için Kaymakamlık binalarından SYDV üzerinden yapılan başvurularda gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere aylık düzenli kira yardımı ödemesi yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@