DASK Adres Kodu Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

DASK (Doğal Afetler Sigorta Kurumu) adres kodu sorgulama 2013 yılından beri zorunlu hale gelen deprem sigortası yaptırma suretiyle ortaya çıkmıştır. Sorgulama yapılırken adres bilgilerinin bütün detaylarını bilmek konutunuzun doğru adres kodunu belirlemede önemli unsurdur. 

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 06.01.2020 - 11:13 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

DASK (Doğal Afetler Sigorta Kurumu) adres kodu sorgulama 2013 yılından beri zorunlu hale gelen deprem sigortası yaptırma suretiyle ortaya çıkmıştır. Sorgulama yapılırken adres bilgilerinin bütün detaylarını bilmek konutunuzun doğru adres kodunu belirlemede önemli unsurdur. 

Adres Kodu Nedir?Adres kodunun ne olduğu açık adres ile karıştırılmamalıdır. Açık adres; cadde, mahalle, sokak ve daire no bilgilerinden oluşurken adres kodu ise bu bilgilerin tümünü içeren her hane ve işyerine ait koddur. Ülke sınırları içerisinde yer alan, ister tek daire ya da işyeri isterse apartman içinde olsun her konuta özel 10 haneli bir adres kodu vardır. Daire ve işyerlerinin satışı durumunda da adres kodu değişmemektedir. Ayrıca adres kodu kişiye değil konuta özeldir. Adres Kodu Sorgulama Nereden Yapılır?Konut ve işyeri adres kodlarını sorgulamayı bütün ev sahiplerinin yasa gereğini yerini getirmek adına yapması zorunludur. Daha çok deprem sigortası yaptırırken kullanılan adres kodunun ileri ki zamanlarda daha geniş alanlarda kullanılacağı öngörülmektedir. Adres kodu sorgulaması aşağıdaki resmi internet adreslerinden yapılmaktadır.adreskodu.dask.gov.tr: Doğal Afetler ve Sigortalar Kurumu’nun adres kodu öğrenme sayfasıdır. Bu sayfa üzerinden 5 adım ile adres kodunu öğrenmek mümkün.1.Adım: “adres kodunu öğren” kısmı işaretlenir.

2.Adım: İl, ilçe, bucak/köy ve mahalle bilgileri eksiksiz girilir.

3.Adım: “Cadde/ sokak /bulvar /meydan adına göre “ –  “bina /site adına göre” – “bina numarasına göre“ kısımlarından kesin bilgisine sahip olunan kısım işaretlenir.

4.Adım: Bina no veya site/ apartman adı yazılır.

5.Adım: İç kapı veya daire numarası seçilir.Bu adımlar takip edilerek sorgulama işlemi tamamlanmış olur ve ekranın sağında kırmızı kutucuk içerisindeki rakamlar adres bilgileri girilen konutun adres kodunu göstermektedir.adres.nvi.gov.tr: İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kodu öğrenme sayfasıdır. Açık adres bilgileri girilerek adres koduna ulaşılabilir.e-devlet: T.C. kimlik no ve e-devlet şifresi girilerek kimlik doğrulaması yapılır. Sağ üstte kendi isminizin yazılı olduğu kutucuğa tıklayarak “benim sayfam> bilgilerim> adres bilgilerim” sekmelerini takip ederek adres koduna ulaşılır.İnternet adresleri dışında açık adres bilgileri ile muhtarlık, belediye ve nüfus müdürlüklerinden de adres kodu sorgulaması yapılabilmektedir. Adres kodu öğrenilirken herhangi bir kurum veya kuruluşa ödeme gibi bir durum söz konusu değildir.Adres Kodunu Öğrenmenin ÖnemiAdres kodunu bilmek, nüfus işleri ve konut sigortalarının daha kolay yapılabilmesi adına önemlidir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü ve Doğal Afetler Sigorta Kurumu tarafından zorunlu hale getirilen deprem sigortası adres koduyla yapılmaktadır. Adres kodunun bilinmesi ile kolaylaşacak hizmetler aşağıdaki gibidir.•    Hatalı adres bildirimlerinin önüne geçilecek.

•    DASK deprem sigortasının kolay bir şekilde yapılmasını sağlamak.

•    DASK deprem sigortası bulunmayan konutların tespitini yapmak.

•    Yanlış adres bilgisiyle hatalı sigortalama durumlarının önüne geçmek.

•    UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) tarafından üretilen zorunlu deprem sigortası poliçeleri adres kodu olmadan üretilememektedir.

•    Zorunlu deprem sigortası hayata geçirildikten sonra bina yapımlarına gereken önem ve özen üst seviyelere taşınacak.

•    Her kurum ve konutun adres takibi kolaylaşacak.

•    Olası bir deprem durumunda, deprem sigortası kapsamındaki konutlara sigorta hizmetlerini daha hızlı yerine getirmek.Bu hizmetlerin hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olması, adres kodunun önemini bir o kadar arttırmaktadır. Günümüzde konut projeleri ve kentsel dönüşüm ileri seviyelere ulaşmışken böyle bir düzenlemenin hepimizin hayatında kolaylık sağladığı göz önündedir.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@