Değerli Konut Vergisi Beyannamesi 2022 ve Son Ödeme Tarihi İçin Süre Doluyor

Bu sene ikinci kez ödenecek olan değerli konut vergisi için hem beyanname verme tarihi hem de 1. taksit son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Değerli konut vergisi son beyanname tarihi ne zaman?

Emlak Haberleri 14.02.2022 - 13:55 14.02.2022 - 13:55 Gülcan Özer

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2019 senesinde gündeme alınan ve 2020 senesinde ertelenen Değerli Konut Vergisi için ilk tahsilatlar 2021 senesinde yapılmıştı. 2022 yılının gelmesi ile beraber tıpkı emlak vergisinde olduğu gibi her sene tahsil edilecek DKV için yeni ödeme dönemi başladı. 

Konu hakkında açıklama yapan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, değerli konut vergisi son beyanname tarihi için geri sayımın başladığını açıklayarak halen beyanname vermeyen ev sahiplerini uyardı, beyanda bulunan ve vergi tahakkuk eden ev sahipleri için ise son ödeme tarihi hatırlatmasında bulundu. Değerli konut vergisi nedir, kimler ödeyecek, son ödeme tarihi ne zaman 2022?

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NEDİR, KİMLER ÖDEYECEK?

Servet vergisi kapsamında hayata geçirilen değerli konut vergisi muafiyet hakkından yararlanamayan ve sahibi olduğu evin değeri 6 milyon 173 bin liradan daha yüksek olan kişilerin ödemekle yükümlü tutulduğu vergidir. DKV hakkında açıklama yapan Özelmacıklı “Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan 2021 yılı için bina vergi değeri 6 milyon 173 bin TL'nin üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabidir. Bu konutlar için 21 Şubat 2022 Pazartesi günü sonuna kadar beyanda bulunulmalı ve tahakkuk eden verginin ilk taksiti 28 Şubat’a, ikinci taksiti ise 31 Ağustos’a kadar eşit taksitte ödenmelidir” diyerek son beyanname verme tarihinin 21 Şubat olduğunu hatırlattı. 

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ BEYANNAMESİ NEREYE VERİLİR?

Sahip olduğu evin değerini gösteren belgeyi evinin adresinin bağlı olduğu belediyeden alan ev sahipleri bina vergi değerini gösteren belgeyi de eklemiş oldukları değerli konut vergisi beyannamesini adresinin sınırları içerisinde kaldığı vergi dairelerine verecekler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@