Değerli Konut Vergisi İçin Pişmanlık Hükümleri Uygulanıp Vergi Cezası Ortadan Kalkar Mı?

Değerli konut vergisinde pişmanlık hükümlerinden yararlanarak vergi cezasından kurtulmak mümkün müdür? Prof. Dr. Murat Batı değerli konut vergisine dair bir değerlendirme yaptı. 

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 01:29 16.06.2022 - 01:29 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de uygulanan vergi sisteminde bazı durumlarda vergi ziyaı cezasından kurtulmak mümkün olabiliyor. Beyana dayalı vergilerde mükellefler vergi ziyaı cezası gerektiren durumlarda ilgili makamlara dilekçe ile başvuru yaparak vergi ziyaı cezası ödemeyebiliyorlar. Mükellefler beyanname vermedikleri durumlarda vergi idaresine pişman olduğuna dair dilekçe vererek vergi ziyaı cezasını önleyebiliyorlar. Peki değerli konut vergisi bu kapsamda değerlendirilebilir mi? 

PİŞMANLIK HÜKÜMLERİ DEĞERLİ KONUT VERGİSİNİ KAPSAR MI?

Vergi alanında çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Murat Batı kaleme aldığı yazısında değerli konut vergisine ilişkin beyannamelerini zamanında vermeyenlerin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp yararlanamayacaklarını değerlendirdi. Vergi Usul Kanunu’nun 371. maddesinde bulunan “Bu madde hükümleri, emlak vergisi ile ilgili olarak uygulanamaz” hükmü emlak vergisinde pişmanlık imkanını ortadan kaldırabiliyor. Ancak Prof. Dr. Murat Batı’Ya göre emlak vergisinin kapsam dışına çıkarılması beyanname verilmesi zorunluluğunun kaldırılmasından kaynaklanıyor. Pişmanlık hükümleri beyanname verilebilen vergileri kapsamaktadır. Konut veya arazi vergileri için beyanname verilmediğinden pişmanlık hükümleri burada uygulanmamaktadır.

Pişmanlık hükümlerinin uygulanabilirliği konusunda Prof. Dr. Murat Batı’ya göre değerli konut vergisinin ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Değerli konut vergisi 6 Milyon 173 Bin TL’yi aşan konutlardan alınan bir vergi türüdür. Değerli konut vergisi Emlak Vergisi Kanunu içerisinde düzenlenmiştir. Buna rağmen değerli konut vergisi beyana dayalı bir vergi türüdür. Şeklen beyana dayandığı için pişmanlık hükümlerinin değerli konut vergisi için de uygulanması gerekmektedir. Ancak esas incelemesinde değerli konut vergisinin bir tür emlak vergisi olmasından dolayı pişmanlık hükümleri kapsamında değerlendirilemeyeceği sonucu çıkmaktadır. 

Değerli konut vergisi ile alakalı olarak değerlendirme yapan Prof. Dr. Murat Batı, bu vergi türünün emlak vergisi ile ilgili olduğunu söylemektedir. Pişmanlık hükümlerinin beyanname verilse dahi emlak vergisi ile ilgili olarak uygulanamayacağından dolayı değerli konut vergisi için pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması gerekmektedir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@