Değerli Konut Vergisi ve Yüksek Tapu Harcı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi!

Yaklaşık 140 bin konut sahibine ek vergi ödemesi anlamına gelen Değerli Konut Vergisi yapılan görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi! Peki, ev sahipleri, ev almak isteyenler yasal düzenlemeden nasıl etkilenecek, kim ne kadar daha fazla vergi ödeyecek? Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi yapılan görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Emlak Haberleri 03.11.2019 - 09:25 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Yaklaşık 140 bin konut sahibine ek vergi ödemesi anlamına gelen Değerli Konut Vergisi yapılan görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi! Peki, ev sahipleri, ev almak isteyenler yasal düzenlemeden nasıl etkilenecek, kim ne kadar daha fazla vergi ödeyecek?

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi yapılan görüşmelerin ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifi içerisinde hem ev almak isteyenleri hem de mevcut ev sahiplerini ilgilendiren önemli yasal  değişiklikler bulunuyor. İşte komisyondan geçen kanun teklifinin meclis görüşmelerinin ardından yasalaşması durumunda yaratacağı etkiler! Ev Sahipleri Daha Yüksek Emlak Vergisi Ödeyecek, Lüks Konut Sahipleri Değerli Konut Vergisi İle Ek Ödeme Yapacak! Kanun teklifinin yasalaşması durumunda mevcut ev sahipleri için ek vergi ödemesi gündeme gelecek. Sahip olduğu konut nitelikli taşınmazının değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan kişiler için kademeli ek vergi ödemesi gündeme gelecek. Kademeli olarak hesaplama yapılacak olan yeni vergi sisteminde;Vergiye konu olan taşınmazın değeri 5 milyon lira ile 7.5 milyon lira arasında ise yıllık binde 3,Taşınmazın değeri 7.5 milyon ile 10 milyon lira arasında ise binde 6,10 milyon liranın üzerinde değeri olan konutlar için de binde 10 vergi alınacak.Mevcut ev sahipleri için ise daha düşük tapu beyanı sona ereceği için bu beyan üzerinden hesaplanan emlak vergisi tutarı yükselecek. Eskiden ev satın alırken rayiç bedel üzerinden gösteren kişiler artık gerçek değer üzerinden beyanda bulunacak. Bu da tapu harcı hesaplaması için kullanılan vergi matrahını yükselteceği için otomatik olarak emlak vergisi tutarı da yükselecek. Ev Alırken Tapu Harcı 4 Kata Çıkacak! Yasal düzenleme en çok ev almak, evini satmak isteyen kişileri üzecek. Söz konusu yasal düzenleme ile hem evini satmak isteyen hem de ev almak isteyen kişiler için ödeyecekleri tapu harcı 4 katına çıkacak. 2019 yılı itibari ile sona erecek olan tapu harcı indirimi ile tapu harcı yüzde 3 seviyesinden yüzde 4 seviyesine çıkarken tapuda rayiç bedel üzerinden satış yapma dönemi de sona erecek. Örnek vermek gerekirse bugün 300 bin liralık ev satın alan bir kişi bu evin değerini tapuda 100 bin lira üzerinden göstererek satış yapma imkanına sahip bulunuyor. Yani aslında devletten vergi kaçırmış oluyor. Ev almak, evini satmak isteyenler Burada Toplanıyor >>>KATILMAK İÇİN TIKLAAncak kanun yasalaştığı anda bu evin fiyatı 300 bin liranın altında gösterilemeyecek. Bu da yüzde 4 olarak hesaplanacak tapu harcı için evini satandan 6 bin lira evi alan kişiden 6 bin lira olmak üzere toplam 12 bin lira tapu harcı alınacağı anlamına geliyor! Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@