Değerli Konut Vergisinde Hesap Şaştı, 350 Milyon TL Yerine 22 Milyon Lira Toplandı!

Evinin değeri 5 milyon TL ve üstü olan kişilerden alınması planlanan değerli konut vergisi için devletin hedeflerinde büyük sapma yaşandığı ortaya çıktı. Hedeflenen vergi ile toplanan vergi ne kadar?

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 17:39 07.11.2021 - 17:39 Gülcan Özer

Sahip olduğu konutun değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşan kişilerden 2021 senesinde 350 milyon liralık değerli konut vergisi toplanması planlanmıştı. Ancak yapılan hesaplamada değerli konut vergisi ödemesi beklenen kişilerin büyük bir bölümü ne yazık ki ödeme yapmadı. 

Yapılan hesaplamalara göre Türkiye'de 150 bin kişinin değerli konut vergisi mükellefi olduğu tespit edilmişti. Bu kişilerin toplamda 350 milyon liralık değerli konut vergisi ödemesi bekleniyordu. Açıklanan son rakamlara göre yıl sonuna yaklaşılırken devlet toplamayı planladığı 350 milyon liradan sadece 22 milyon lirayı tahsil etmeyi başardı.  

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNDE HESAP TUTMADI!

Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tarafından yapılan habere göre değerli konut vergisinde devlet hedeflediği vergi tahsilatının sadece 10'da birinden bile daha az bir tutarını tahsil edebildi. Sahip olduğu taşınmazın değeri 2021 senesi için 5 milyon 227 bin lirayı aşan 150 bine yakın ev sahibi için Şubat ayında beyanname dönemi ile süreç başlatılımştı. 

Süreçte devletin bugüne kadar sadece 22 milyon liralık değerli konut vergisi tahsil ettiği ortaya çıkarken bu da gündeme yeni soru işaretlerini getirdi. Değerli Konutu olan kişilerin bu konutları devletten kaçırdığı, devletten vergi ödemekten kaçındıkları ya da devletin değerli konut vergisi hesaplamasında hata yaptığı ihtimalleri gündeme taşınırken değerli konut vergisinde devletin hedefi ile tahsil ettiği arasında büyük fark oluştu. Süreçte yıl sonunda açıklanacak kson rakam takip edilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@