Dekorasyonda Uyumlu Renkler Nelerdir? Nasıl Seçilir?

Dekorasyon sırasında dikkate alınması gereken farklı önemli detaylar vardır. Dekorasyonda renk seçimi bunlardan biri olup dekorasyonun doğru şekilde tamamlanması için şarttır.

Dekorasyon 09.04.2021 - 11:13 09.04.2021 - 11:13 Serhat Karaman
Dekorasyon sırasında dikkate alınması gereken farklı önemli detaylar vardır. Dekorasyonda renk seçimi bunlardan biri olup dekorasyonun doğru şekilde tamamlanması için şarttır.

Mobilyalar ve aksesuarlar arasında belirli bir renk uyumunun olması gerekir. Özellikle aşağıdaki noktaları dikkate alarak görsel anlamda çok daha etkileyici odalar ortaya çıkarabilirsiniz.

İdeal Renk Dağılımı

Odaya uygulanacak olan fon, aksesuar rengi ve mobilya renklerini belirlerken uygulamanız gereken çok sayıda formül vardır. Bu formüller arasında tasarımcıların en fazla uyguladığı ise 60-30-10 formülü olmaktadır. Bu formül özetle üç farklı renk seçilerek bu renkler arasından ikisi birbirine yakın birisi de zıt olmalıdır. Renklerden açık olan duvara uygulanmalıyken, koyu renklerde mobilyalarda tercih edilebilir. Zıt rengi daha çok odalarda vurgu yapmak için kullanılır. Bu tarz taktikler sayesinde çok daha uyumlu ortamlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yöntem gözleri yormayan dengeli dekorasyonlar ortaya çıkarmak açısından birebirdir.Doku ve Renklerin Kullanımı

Renk çemberinde karşı karşıya kalan renkler zıt ve tamamlayıcı renklerdir. Zıt renkleri bir arada kullanmanız halinde çok daha keskin bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. Bu nedenle mavi ve turuncu, mor ve sarı, yeşil ve kırmızı renklerini bir arada kullanmayı tercih edebilirsiniz. Üçüncü renk olarak daha soft renkleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede daha dengeli bir oda dekorasyonu yapmış olursunuz.

Beyaz Fon Kullanımı

Dekorasyonda fon zemin, duvar gibi yerler içinde temel renkler kullanılır. Eğer dekorda tavan, duvar ve zemin beyazsa tasarım beyaz fon üzerine şekillenebilir. Beyaz fon dekorasyon konusunda çok sayıda avantajı peşinde getirir. Uygulaması oldukça pratik olan beyaz renk mekanların çok daha ferah ve hareketli gözükmesine yardımcı olmaktadır.

Işıklandırma

Renk uyumu gözetmeden birbirinden canlı renkler ve uygun aydınlatma ürünleriyle son derece iddialı mekanlar ortaya çıkarmak mümkündür. Koyu renk zeminler için canlı aydınlatma ürünleri tercih edilebilirken, soft tonlarda oda duvarlarda tercih edilebilir. Ayrıca sıra dışı mobilyalarında tercih edileceği bu dekorasyon tipinde göz kamaştırıcı türden sonuçlar elde edilebilir. Ev dekorasyon renkleri tamamen soft veya koyu renklerden oluşmak yerine dengeli bir şekilde tercih edilmelidir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@