Delta Virüsü Alarmı! İlk Karantina Haberi Geldi, Tam Açılma İptal Edilir Mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün yapılan delta varyantı açıklaması sonrası ilk karantina haberi geldi. Koronavirüs mutasyonları arasında yer alan ve Hindistan mutasyonu olarak isimlendirilen virüs hızlı yayılımı ve aşıların etkinliği hakkındaki tartışmalarla gündeme gelen delta varyantı Türkiye'de de görüldü. Delta virüsü hangi illerde görüldü, Türkiye'de var mı, belirtileri ne, sinovac ve biontech aşıları etkili mi?

Gündem 24.06.2021 - 09:07 24.06.2021 - 09:07 Serhat Karaman

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızı ile devam ederken aşı müjdesinin gelmesi ile tüm dünyada büyük bir sevinç yaşanmıştı. Ancak süreçte virüsün mutasyona uğraması ile yeni varyantlar ortaya çıkmış, yaşanan gelişmeler pek çok kişinin endişe yaşamasına neden olmuştu. 

Hindistan koronavirüs ile mücadele konusunda büyük sorunlar yaşarken ülkede sağlık sisteminin çökmesi ile müdahaleler yetersiz kalmış, insanların yaşanan tüm ölümlere rağmen önlemlere uymaması nedeni ile can kayıpları artmıştı. Süreçte korkulan oldu ve Hindistan mutasyonu tüm dünyaya yayılmaya başladı. Delta varyantı adı verilen virüs ne yazık ki Türkiye'de de görüldü. 

DELTA VİRÜSÜ TÜRKİYE'DE VAR MI?

Süreçte delta mutasyonu konusunda Türkiye'de olup olmadığı konusunda tartışmalar yaşanırken beklenen açıklama dün gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca yapmış olduğu açıklamasında "Delta Plus ile ilgili ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili ülkemizde şu ana kadar 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı. Ağırlıklı olarak İstanbul'da görüldü. 134 vakanın 82'si İstanbul'da" diyerek toplam 134 vaka olduğunu duyurdu. 

TÜRKİYE'DE DELTA VİRÜS GÖRÜLEN İLLER HANGİLERİ?

Bakan Koca Koronavirüs delta varyantı görülen illeri ve vaka sayılarını şu şekilde açıkladı;

İstanbul 82 Vaka, 

Düzce18 Vaka, 

Van 8 Vaka,

Ankara 4 Vaka,

İzmir 3 Vaka,

Diğer illerimizde de 1-2 şeklinde olmak üzere toplam 16 il.

İLK DELTA VİRÜS KARANTİNA HABERİ DÜZCE'DEN GELDİ! 

İstanbul'dan sonra en çok delta varyantı görülen il olan Düzce'den ilk karantina haberi geldi. Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında “Bilim kurulu toplantısı neticesinde Bakanımız Delta varyantı sayısını 18 olarak açıkladı. Şu anda bu vakalar aktif olarak takip ediliyor. Delta varyantı olan vakaları yakın takibe aldık. Hem kendilerinin takip ve tedavileri hem de etraflarındaki aile bireyleri olsun tamamı karantina altındalar. Kolluk kuvvetlerimiz ve sağlık ekiplerimiz vakaları yakından takip ediyorlar” diyerek karantina uygulamasına geçiş yaptıklarını duyurdu. 

DELTA VARYANTI YAYILIRSA TAM AÇILMA VE 1 TEMMUZ GENELGESİ ERTELENİR Mİ, İPTAL EDİLİR Mİ?

Ne yazık ki delta varyantı şimdiye kadar çıkan en tehlikeli mutasyon olarak kabul edilirken son derece hızlı yayılması ve salgında daha önce risk grubu içerisinde yer almayan çocukları ve gençleri de etkilemesi nedeni ile büyük bir risk olarak kabul ediliyor. 

Aşılama çalışmalarına rağmen delta varyantına yakalanan kişilerin sayılarında yaşanabilecek olası artışların 1 Temmuz'da uygulamadan kaldırılacak yasakların yeniden gündeme gelmesine neden olabileceği, yeterli önlemler alınmazsa önümüzdeki sonbahar da yeniden kısıtlama kararları çıkmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@