Demir Çelik Fiyatlarında Yeni Yükseliş Dalgası! İnşaat Demiri Fiyatları Neden Yükseliyor?

Çin'de yaşanan gelişmeler ve gerileyen talep ile düşen demir çelik fiyatları yeniden yükselişe geçti. Hem demir cevheri hem de dolar kurunda yaşanan yükseliş ile demire çifte darbe geliyor!

Emlak Haberleri 16.05.2022 - 16:30 16.05.2022 - 16:31 Gülcan Özer

İnşaat sektöründe büyük bir maliyet krizi yaşanmasına neden olan demir ve çimento fiyatları bir süredir sakin seyrediyordu. Özellikle de demir fiyatları hem dolar kurunun stabil bir hale gelmesi hem de Çin'de yaşanan gelişmelerin etkisi ile sert bir düşüş göstermiş, inşaat demiri ton fiyatı yeniden 15 bin liranın altına kadar gevşemişti. 

Ancak, son dönemde hem dolar kurunun yeniden yükselişe geçmesi hem de Çin piyasasında arz endişeleri ve liman tarafında stokların azalması ile demir fiyatları yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Cuma günü son 3 ayın en büyük haftalık kaybını yaşayan Eylül teslimatlı demir cevheri vadeli kontratı DCIOcv1 bugün ise yüzde 3,9 oranında yükseliş gösterdi. 

ÇİN'DE KORONAVİRÜS TECRİT UYGULAMASI SONA ERDİ, DEMİR FİYATLARI YÜKSELDİ! 

Wuhan eyaletinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeni ile Çin son derece sert tedbir kararları almaya devam ederken Çin ticaret merkezi Shanghai'da bu tedbirler kapsamında 6 haftadır koronavirüs tecrit programı altındaydı. 1 Haziran tarihi itibari ile hayatın normale döneceğinin açıklanması ile kısıtlamaların kaldırılacağının açıklanması ile risk iştahı da arttı. 

demir-fiyatları-ana-namneş

Hem koronavirüs salgını nedeni ile uygulanan tecrit kararlarının kaldırılacağının ilan edilmesi hem de arz endişelerinin artması ile demir fiyatları yükselişe geçerken iç piyasada bu iki faktöre yükselen dolar kurunun da eklenmesi ile yükseliş daha sert hissedildi. 

16 mayıs demir fiyatları

İNŞAAT DEMİRİ TON FİYATI NE KADAR, KAÇ TL?

Çin'de yaşanan karantina nedeni ile demir fiyatları son derece sert bir düşüş eğilimine girmiş, inşaat demiri ton fiyatı 15 bin liranın altına kadar gevşemişti. Fiyatlarda yeni yükseliş dalgası başlarken inşaat demiri ton fiyatı Ankara'da 14 bin 900 TL seviyesinden yönünü yukarı çevirdi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@