Demir Cevheri İthalatı Çin'de Dibe Vurdu! Demir Fiyatları Ne Olur, Nasıl Etkilenir?

Çin karbon salınımı ile mücadele için demir cevheri ithalatını kısmaya devam ederken ithalat son 14 ayın en düşük seviyesine çekildi. Demir fiyatları düşer mi?

Demir Cevheri İthalatı Çin'de Dibe Vurdu! Demir Fiyatları Ne Olur, Nasıl Etkilenir?

Uluslararası piyasalarda büyük bir hızla yükselen demir ve çelik fiyatlarına Çin müdahalesi gelmiş, yapılan müdahaleler kapsamında piyasada büyük kriz yaratan demir fiyatları bir nebze gerileme göstermişti. Süreçte Çin'in karbon salınımını azaltmak amacı ile uygulamaya aldığı tedbirler kapsamında demir cevheri ithalatı rakamları da düştü.

Atılan yeni adımlar sonrasında Mayıs ayından bu yana en düşük ithalat rakamına ulaşılırken açıklanan Temmuz ayı rakamlarına göre demir cevheri ithalatı 88,51 milyon ton olarak gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere söz konusu rakamlar en son salgının etkilerinin hissedildiği Mayıs ayında bu seviyeleri görmüştü.

DEMİR CEVHERİ FİYATLARI YÜZDE 25 DEĞER KAYBETTİ, DEMİR FİYATLARI NE OLUR, DÜŞER Mİ?

Demir cevheri ithalatı rakamlarında yaşanan düşüş iç piyasada demir fiyatları için indirim beklentisi oluşmasına neden oldu. Son 3 haftalık zaman dilimi içerisinde demir cevheri fiyatları ortalama yüzde 25 oranında değer kaybı yaşarken Çin Demir Çelik Derneği (CISA) tarafından açıklanan verilere göre büyük firmaların günlük üretimleri yüzde 3 seviyesinde azaldı.

demir-madeni-kontratları

International Capital Corporation tarafından yayımlanan değerlendirme notunda Çelik üretimi kontrolü sıkılaşacak ve hükümet demir üretim tesislerinin yarısının devlete ait olması sayesinde çelik fiyatlarını kontrol altında tutabilecek” ifadelerine yer verilerek düşüş sinyali verilmişti.

Demir madeni vadeli kontrat fiyatları pazartesi günü 166 dolara gerilerken yaşanan bu düşüş ile beraber son 3 haftalık dönemde yüzde 25 oranında değer kaybı yaşanmış oldu. Yaşanan bu düşüşün dolar kurundaki gerileme ile beraber demir fiyatlarına indirim olarak yansıtılması bekleniyor.

SONRAKİ HABER